A Frida Kahlo fotógyűjteménye című kiállítás a mexikói művésznő életének rejtett pillanataiba enged bepillantást, új szemszögből láttatva a latin-amerikai művészet egyik legrejtélyesebb és legemblematikusabb alakjának viharos sorsát.
Frida Kahlo fotógyűjteményének egy részét évtizedekre elrejtették a nyilvánosság elől. 1954-es halálát követően férje, Diego Rivera a mexikói népnek adományozta a Kék Ház néven ismert mexikóvárosi otthonukat, hogy ott egy, Frida életének és munkásságának szentelt múzeumot rendezhessenek be. A Frida Kahlo Múzeum mára a világ egyik leglátogatottabb kiállítóhelyévé vált.
Diego arra kérte a múzeumot, hogy Frida alkotásai és tárgyai közül néhányat zárjanak el. Ez a fő oka annak, hogy a több mint hatezer fényképet, néhány rajzot, levelet és ruhát tartalmazó személyes archívum
ötven évig rejtve maradt a nyilvánosság elől.
Az archívumot csak 2003-ban nyitották meg. Az újonnan fellelt fényképekből válogatott a Mai Manó Ház kiállítása.
A Frida Kahlo fotógyűjteménye című tárlaton 241 korábban nem publikált, Frida által nagyra tartott fénykép látható,
amelyek életének különböző korszakait jelenítik meg, rajtuk Frida számára fontos emberekkel.
A kiállítás hat tematikus részre tagolódik: Gyökerek; A Kék Ház; Politika, forradalmak és Diego; Megtört test; Frida szerettei és Fotográfia. Történeti és művészi értékük mellett néhány bemutatott kép jelentőségét növeli az is, hogy olyan, Frida barátai közé tartozó híres fotográfusok készítették őket, mint Man Ray, Martin Munkácsi, Edward Weston, Brassaï, Tina Modotti, Nickolas Muray, Pierre Verger, valamint Lola és Manuel Álvarez Bravo.
A 2009-es mexikóvárosi bemutatója óta a kiállítás a világot járja, húsz városban már közel egymillióan keresték fel. Budapesten a Mai Manó Házban lesz először látható 2024. október 18. és 2025. január 12. között.
Forrás és borítókép: Mai Manó Ház