Budapesten december 6-7. között ismét belenézhetünk a Corvin moziban a tajvani dokumentumfilmek sokszínű világába. A Taiwan Dox célja, hogy bemutassa a tajvani kultúra mélyebb rétegeit, a családi és közösségi kapcsolatok fontosságát, valamint a modern élet és hagyomány összefonódását.
A 8. Taiwan Dox programjában idén négy különleges, egyedi tematikájú filmet láthatnak az érdeklődők. Hol és hogyan kell felnőni? Mit jelent az örökség, illetve hogyan hatnak ránk régi és új viszonyaink? Együtt élni az óceánnal, együtt élni a múltunkkal, együtt élni másokkal és együtt élni magunkkal. Ezek az idei Taiwan Dox fő tárgykörei.
A vetítéseket az Emberek szigete című film nyitja. A dokumentumfilm az Orchidea-szigetre vezeti a nézőt, ahol a Yami bennszülött nép hagyományai elevenednek meg. A film, emberközpontú megközelítésének köszönhetően,
a lehető legtermészetesebben mutatja be az ott élő emberek mindennapjait.
A sztori alapját egy történelmi felfedezés adja: a tao nép legősibb énekét az 1920-as években rögzítette egy japán kutató, Kitaszato Takesi. Ez az ének vezette a rendezőket az útra, ami később mély kulturális kalandozássá alakul.
A vetítés után a tao bennszülött kultúráról Stőhr Lóránt filmkritikus, filmtörténész, a Színház- és Filmművészeti Egyetem oktatója beszélget Salát Gergely sinológus, műfordító, egyetemi oktatóval.
December 7-én este két rövidfilm lesz látható egy blokkban. A Virággyűjtés az éjszakában című a család és a közös élmények erejéről szól: egy anya a fiával gyűjtöget és főz a mindennapokban. A fiú – bárhová is sodorja az élet – mindenhol az anya konyháját utánozza.
Jian Zih-lun rendező saját emlékeit és érzéseit tükrözi vissza a vásznon,
ahol szülővárosának ízeit idézi meg, valamint emlékeztet arra, hogy a hétköznapok szeretettel és törődéssel teli pillanatai közös emlékeket építenek. Jian Zih-lun szem előtt tartja a kulturális hovatartozás fontosságát, továbbá szót emel a tájvédelem és az állatfajok megőrzése mellett is.
A blokk második filmje A meccs című alkotás. Ez a dokumentumfilm a birkózáson keresztül érzékenyen mutatja be a testvérek közötti kapcsolatot és az élet kihívásait. Az alkotók olyan narratív és dokumentarista elemeket alkalmaznak, amelyek egyszerre szórakoztatóak és tanulságosak.
Két testvér versengését követhetjük nyomon, akik a legnagyobb ellenfelekké válnak.
A fiatal nézők számára is inspiráló történet a győzelem és vereség, a testvéri kötődés, valamint a párbeszéd és a közös élmények értékét emeli ki. A rendezők külön figyelmet fordítottak arra, hogy bemutassák a tajvani élet színeit és érzelmeit, miközben a nézőt a szociális kapcsolatok árnyaltabb megértéséhez is közelebb hozzák.
Szombat este a XiXi című filmet láthatja a közönség. Wu Fan rendező a Last Days at Sea című produkciójával a 2021-es Berlinalén debütált. A Xixi az első egészestés dokumentumfilmje, amely a 2020-as DokLeipzig fesztiválon elnyerte a legjobb női rendezőnek járó Fejlesztési Díjat. A rendező Berlinben ismeri meg Wanru ‘XiXi’ Yang multimédiás művészt, akit aztán végígkísér kihívásokkal teli útján. Kapcsolatuk egy ideig mentes azoktól az ideológiáktól, amelyekben felnőttek, ám az elhallgatott gondolatok egyre jobban artikulálódnak és arra késztetik őket, hogy szembenézzenek a sebezhetőséggel, amely a szabadsággal és autonómiával együtt jár. A film a szabadság értékét, az önazonosságot, a nőiséget, valamint a generációkon átívelő sebek és traumák hatását vizsgálja.
A vetítések után Vincze Teréz filmtörténész, az ELTE BTK Filmtudomány Tanszékének adjunktusa és Stőhr Lóránt beszélgetnek a filmekről.
A vetítésekre ingyenes jegyek november 28-tól igényelhetők a Corvin mozi pénztárában. A nyitófilm megtekintése regisztrációhoz kötött, a jegyek korlátozott számban érhetők el. A filmeket mandarin nyelven, magyar és angol felirattal vetítik. Minden filmet rövid, magyar nyelvű pódiumbeszélgetés követ.
Borítókép: a Taiwan Dox Facebook-oldala