Az eltérő művészeti gyakorlatok bemutatása áll a Ludwig Múzeum idei tárlatainak középpontjában.
Az intézmény éves kiállításait és tevékenységét évek óta egy-egy olyan gondolat köré szervezi, amely reflektál a múzeumok és a kortárs művészet 21. századi szerepvállalására. Tavaly a kortárs képzőművészet más művészeti ágakkal közös kapcsolódási pontjait tárták fel, és nagy hangsúlyt fektettek a hátrányos helyzetű közösségek megszólítására.
Az idei kiállítási program összeállításakor
nem egy átfogó kerettéma, hanem az eltérő művészeti gyakorlatok kerültek a középpontba.
Ennek szellemében nyílt meg január 24-én a Női kvóta 02. Női alkotók, alkotó nők a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum gyűjteményéből című válogatás. A kétrészes kiállítás második része a nők által választott műfajokat és témákat járja körbe. A nők művészeti teljesítményét és eredményeit mutatja be az elmúlt fél évszázadban a múzeum saját gyűjteményén keresztül.

A múzeumpedagógiai indíttatású Gyakran ismételt kérdések – GYIK/FAQ projekt magáról a befogadás folyamatáról szól.
Alapvető kérdéseket fogalmaz meg a műalkotásról, a művészetről, annak helyéről és szerepéről az emberek életében.
Március közepétől pedig az Y-profil című tárlaton fiatal alkotók a Magyar Nemzeti Bank kortárs gyűjteményében található munkáival ismerkedhet meg a közönség.
Az év egyik fontos kiállítása a Talált terepen – Művészeti gyakorlatok a Marcel Duchamp-díj 25 évéből című bemutató lesz, amely a legrangosabb francia elismerést elnyert, eltérő kulturális és intézményi környezetben dolgozó művészek változatos alkotói stratégiáit mutatja be a magyarországi nézők számára.

A hagyományoktól eltérően június elejétől lehet majd látni a fiatal művészeknek meghirdetett Esterházy Art Award díjra jelölt munkákból válogatott, kétévente megrendezendő tárlatot, ami
az alkotók és eltérő művészetképük, műalkotás-definíciójuk bemutatására törekszik.
Az őszi szezon a Big Bang – Táguló gyűjteményi horizontok című új, a Ludwig Múzeum gyűjteményéből válogatott, nagyszabású tárlattal indul, amely a gyűjtemény alakulását mutatja be a gyarapodások időbeli eloszlásából kiindulva. Ez az áttekintés az alapítástól a mai napig
egyfajta önreflexióként is értelmezhető a gyűjteményezés történetére, alakulására, lehetőségeire és céljaira nézve.
Szintén szeptembertől lesz látható a Világszép Alapítvány projektje, a Világszép korTárs kapcsolódások. A jubileumi kezdeményezés 25 alkotót és több mint 50 állami gondoskodásban élő fiatalt hozott össze, lehetőséget teremtve ezzel az emberi és művészeti kapcsolódásra.

A Golden Repair – Finom Illesztések egy hosszú távú kurátori vállalkozás folytatása lesz, amely a gyógyulás és javítás témakörét tág értelemben vizsgálja, beleértve a társadalmi, ökológiai, testi és lelki folyamatokat. A Vihar előtt – Tajvan a múlt és jövő határán címmel novemberben nyíló kiállítás pedig nagy hangsúlyt fektet majd az aktuális tendenciákra, és azokra a művekre, amelyek bemutatják Tajvan tudományos és technológiai fejlődését. Azt a történelmi, társadalmi-politikai hátteret, amely Tajvan sajátos identitását és mai dinamikus, nyitott társadalmát formálta.
További részletek a múzeum hivatalos oldalán.
Forrás: MTI, borítókép: Ludwig Múzeum (Y-profil)