Szombaton véget értek a Solidarity Academy 2016, a lengyelországi European Solidarity Centre és a magyarországi József Attila Kör közös szervezésében megvalósuló nemzetközi projekt eseményei Gdańskban. A képzésben 16 fiatal újságíró vett részt a visegrádi országokból, Magyarországot Bakó Júlia (Átlátszó Oktatás), Neuberger Eszter (Abcúg) és Veres Dóra (Népszabadság) képviselte cseh, lengyel és szlovák újságírók mellett.
A Solidarity Academy nemzetközi projekt, amely azért indult el, hogy elősegítse és inspirálja a fiatal európai szellemi közösségek fejlődését. A projekt címe utalás az egykori lengyelországi Solidarność-mozgalomra. A projekt főszervezője, a gdański székhelyű Europejskie Centrum Solidarności (European Solidarity Centre) ápolja a lengyelországi Solidarność-mozgalom és a lengyel antikommunista demokratikus ellenzék szellemi örökségét. A Solidarity Academy 2016 workshopjai és előadásai 16 olyan fiatal újságíró, publicista és politikai elemző számára nyújtottak képzési és fejlődési lehetőséget, akik mind európai, mind pedig globális szinten érdeklődnek a geopolitika és a szabadságmozgalmak aktuális kérdései iránt.
A résztvevők a Gdańskban eltöltött egy hét alatt szakmai előadásokon és workshopokon vettek részt, valamint négyfős, vegyes nemzetiségű csoportokban egy-egy, rövid távon megvalósítható nemzetközi projektötletet dolgoztak ki kultúra, történelem, társadalomtudomány és politika témakörökben. Előadást és workshopot tartott többet között Adam Reichardt, a New Eastern Europe című nemzetközi politikai folyóirat főszerkesztője, Konrad Koch és Adam Czubaszek a kelet-közép-európai rendszerváltások társadalmi hátteréről a European Solidarity Centre részéről, az akadémia vendége volt Wacław Radziwinowicz, Lengyelország volt moszkvai tudósítója, valamint a résztvevők számára informális beszélgetést szerveztek Henry Foy-jal, a Financial Times közép-európai tudósítójával. Az eseménysorozat Zbigniew Machej lengyel költő-műfordító és Krzysztof Varga lengyel-magyar származású író beszélgetésével zárult, amelyet Czinki Ferenc, a József Attila Kör elnökségi tagja vezetett.
Az akadémia résztvevői projektterveikben a visegrádi országok filmiparának közös pontjaival, a határok megszüntetése után visszamaradt határépületek fotódokumentációjával, valamint a kelet-közép-európai történelmi filmdokumentumok közösségi médiában történő újrafeldolgozásával foglalkoztak. A projektek prezentálása után az elismerő okleveleket a European Solidarity Centre részéről Basil Kerski igazgató, a József Attila Kör oldaláról pedig Gaborják Ádám, az egyesület elnöke adta át 2016. február 27-én, szombaton délelőtt. A megvalósuló projektekről a szervezők a sajtót folyamatosan tájékoztatni fogják. A József Attila Kör a közeljövőben nyilvános beszélgetést tervez az akadémia magyarországi résztvevőivel.
A projekt magyar koordinátora Czinki Ferenc író, újságíró, szervező, a József Attila Kör elnökségi tagja.