Mintegy háromszáz műve látható Moholy-Nagy Lászlónak a New York-i Guggenheim Múzeumban 2016. szeptember 7-ig. Az egész nyáron át látogatható tárlaton a tengerentúlon amerikaiként számon tartott, ám a magyarságához mindig is ragaszkodó művész emigráció utáni alkotásait vonultatják fel.
A Future Present (Jövő Jelen) című tárlat a múzeum kupolaterének spirális rámpáján várja az érdeklődőket. A korábbi években Moholy-Nagy művészetének mindig csak egy-egy résztevékenységét mutatták be a világ különböző területein, ám a mostani, New York-i kiállítás amellett, hogy eddig nem látott méretű gyűjteményt vonultat fel, az 1895-ben született alkotót jellemző műfaji és anyagbeli sokszínűséget is reprezentálja (festészet, kinetikus szobrászat, fotó, fotogram, film, reklám); a művész munkájának története szinte teljesen végigkövethető. Moholy-Nagynak negyven éve nem volt a teljes életművét bemutató tárlata Amerikában. A Guggenheim Múzeum rendelkezik a világ legnagyobb Moholy-Nagy-gyűjteményével, de a kiállított anyag összeállításához még az Art Institute of Chicago és a Los Angeles County Museum of Art is hozzájárult. A fő támogató a Külgazdasági és Külügyminisztérium és a Balassi Intézet.
A képzőművészet iránt érdeklődők jól ismerik Moholy-Nagyot, aki olyan anyagokat is használt alkotás során, mint a korai műanyag, a plexi vagy a tükröződő alumínium. Egyes korabeli műanyagalapú műveit azonban rekonstruálni kellett, mert nem volt megoldott a megfelelő tárolásuk, így elbomlottak.
A tárlatot némi változtatással ősszel Chicagóban, majd Los Angelesben mutatják be, azzal a különbséggel, hogy azok a kiállítások már másra fogják helyezni a hangsúlyt.
Forrás: NOL, borítókép: David Heald