Átadták a Libri könyves díjait. A zsűri döntése alapján a Libri irodalmi díjat Jászberényi Sándor A lélek legszebb éjszakája című novelláskötete, a Libri irodalmi közönségdíjat pedig Kepes András önéletrajzi ihletésű könyve, a Világkép kapta.
A Libri Könyvkereskedelmi Kft. által 2016-ban alapított díj az előző év legjobb szép- és tényirodalmi könyveit díjazza. Az elismerést tavaly az olvasók döntése alapján Bartis Attila A vége című regénye nyerte, a zsűri pedig Rakovszky Zsuzsa Fortepan című verseskötetét ítélte a legjobbnak.
Idén a 2016-ban megjelent, a Libri irodalmi díj követelményeinek megfelelt 132 kötetből 88 neves közéleti személyiség szavazata alapján alakult ki a 10-es lista, amire az 5 tagú zsűri és a közönség is szavazott. A zsűri tagjai Bálint András színész, Beck Zoltán dalszerző, Fullajtár Andrea Jászai Mari-díjas színész, Károlyi Csaba irodalomkritikus és Szilágyi Zsófia irodalomtörténész, kritikus voltak. A díjazott művek szerzői 1-1 millió forintot kaptak, illetve 25-25 millió forint értékű médiatámogatást.
2017-ben a következő 10 kötet közül kerültek ki a díjazottak:
- Jászberényi Sándor: A lélek legszebb éjszakája
- Kepes András: Világkép
- Krasznahorkai László: Báró Wenckheim hazatér
- Nádas Péter: Az élet sója
- Németh Gábor: Egy mormota nyara
- Térey János: Őszi hadjárat
- Szabó T. Anna: Törésteszt
- Varró Dániel: Mi lett hova?
- Závada Pál: Egy piaci nap
- Zoltán Gábor: Orgia
A közönségdíjazott Világkép 2016 egyik legkeresettebb hazai könyve volt. Könnyen érhető, tudományos igényesség fedezhető fel benne, s iránytűként szolgál menekültkérdésben, szerelemben, gasztronómiában egyaránt.
A zsűri által díjazott A lélek legszebb éjszakájáról a következőt mondta el Károlyi Csaba, aki a bírák egyike volt: „Jászberényi Sándor alkotása, merész könyv. Szokatlannak, különösnek is mondhatjuk. A mai magyar irodalomban nem nagyon van párja. Beszédmódja, poétikája, stílusa egyedi. Olyan formát tölt meg élettel, amelyről már azt hihettük, használhatatlan. Egy ijesztő, vad, ugyanakkor szánandó, menekülő pasas lelkének finom rezdüléseit követhetjük, aki remekül elbeszélt történeteivel egyébként a világ elképesztő háborús bugyraiba is elvezet minket. Jászberényi kötete hozzájárul ahhoz, hogy a novella műfaját ma is komolyan vegyük.”
Borítófotó: Facebook
Hozzászólások
A hozzászólások le lettek zárva.