Levetette a leplet a Golgotáról Pákh Imre, így Munkácsy Mihály trilógiájának harmadik darabja állandó jelleggel látható lesz a debreceni Déri Múzeumban.
Pákh Imre a Kúria legújabb döntésének tudatában tette láthatóvá ismét a festményt, s egyelőre nincs is szándékában visszatenni rá a leplet, mivel jelen állás szerint igazat vagy részben igazat adott neki a bíróság – mondta el a Magyar Időknek.
A Kúria hatályon kívül helyezte a Golgota védetté nyilvánításáról szóló per jogerős ítéletét, amely döntésben az elsőfokú bíróság új eljárás lefolytatására kötelezte. A kulturális javak védetté nyilvánítása iránti eljárásban hivatkozott visszaviteli kötelezettség intézményét a közjog szabályozza, így az nem azonos a letéti szerződéshez kapcsolódó visszaadási kötelezettséggel – írták közleményükben.
Munkácsy Mihály Golgota című festményét a külföldi tulajdonosok 1991 novemberében szállíttatták Magyarországra az Egyesült Államokból; a mű letéti szerződés alapján a restaurálását követően a debreceni Déri Múzeumba került. A festményt 2003-ban vásárolta meg a felperes Pákh Imre, aki az Amerikai Egyesült Államok állampolgára. A felperes és a magyar állam képviselői között a festmény megvásárlásáról tárgyalások folytak, melyek nem vezettek eredményre. Az elsőfokú kulturális örökségvédelmi hatóság 2015. június 8-án hivatalból védetté nyilvánítási eljárást indított, miután Pákh Imre előző nap bejelentette, hogy a festményt elszállíttatja a múzeumból.
Az elsőfokú hatóság határozatában a Golgotát védetté nyilvánította és rögzítette, hogy eladása esetén a magyar államot elővásárlási jog illeti meg, valamint hogy az alkotás csak a hatóság engedélyével vihető ki az ország területéről.
A műgyűjtő üzletembernek jelenleg nincs szándékában eladni a Golgotát, de ez nem jelenti azt, hogy egy hónap múlva nem fog valaki jelentkezni. „A Golgota egy különleges kép, amely vonzza a gazdag gyűjtőket, ha elhagyja Debrecent és ki van állítva például Budapesten vagy Bécsben. A potenciális vevők azonnal tesznek egy ajánlatot, amint meglátják a saját szemükkel” – jegyezte meg.
Pákh Imrének jelenleg nincs kapcsolata a festmény állami tulajdonba vételén korábban munkálkodó Magyar Nemzeti Bank Értéktár programjával, de ez nem jelenti azt, hogy a magyar állam más szervével nem tárgyal a kép jövőbeni sorsáról. „A Golgota helye Debrecenben van a trilógia tagjaként, azért vettem meg az előző tulajdonostól, aki tényleg el akarta adni egy amerikai gyűjtőnek, a vétellel ezt gátoltam meg” – tette hozzá Pákh Imre. A Kúria kedden bejelentett döntése kapcsán megjegyezte: jogászai jelenleg vizsgálják a határozatot és annak várható következményeit.
Forrás: Magyar Idők / MTI