A Svéd Akadémia bejelentette egy új Nobel-bizottság felállítását, amelyben öt akadémiai tag és öt szerző, irodalomkritikus dolgozik majd együtt a 2018-as és 2019-es díjazottak kiválasztásán.
A külsős szakértők életkora 27-től 73-ig terjed, és hárman közülük nők.
Rebecka Kärde, Mikaela Blomqvist és Kristoffer Leandoer irodalomkritikusok, Henrik Petersen kritikus, Gun-Britt Sundström pedig író. Az Akadémia tagjai közül Per Wästberg, Horace Engdahl, Kristina Lugn, Jesper Svenbro és Anders Olsson kerültek be a testületbe.
A Nobel Alapítvány és a Svéd Akadémia közti szakadék csökkent a kompromisszumos döntéssel.
Az Alapítvány jövő év elején dönti el, hogy sor kerülhet-e a dupla – jövő évi és visszamenőleges – irodalmi Nobel-díj kiosztására. Lars Heikensten, az alapítvány igazgatója elmondta: „A Nobel Alapítvány már korábban egyértelművé tette, hogy részéről az igen egyik feltétele, hogy a Svéd Akadémia egyértelműen abba az irányba haladjon, ami Nobel-díjat osztó intézményi hitelessége visszanyeréséhez vezet.”
Az Akadémia titkára, Anders Olsson szintén áttörésként értékeli a döntést.
A Svéd Akadémia tavasszal került válságba, miután egyik tagjának, Katarina Frostensonnak a férjét, Jean-Claude Arnault-t szexuális zaklatással vádolták meg, mely a testület összeférhetetlenségi és szivárogtatási botrányát is magával hozta.
XVI. Carl Gustaf király közbelépésének köszönhetően nem csupán Frostenson és a titkári posztot betöltő Sara Danius távozott az Akadémiából, de olyan tagok is lehetőséget kaptak a kilépésre, akik már évek óta elégedetlenek voltak az intézmény működésével, például az átláthatóságot hiányolták. Májusban dőlt el, hogy a botrány ellehetetleníti a 2018-as irodalmi Nobel-díj kiosztását, amit egy dupla díjkiosztás pótolhat.
Forrás: Sydsvenskan