A kortárs magyar irodalom emblematikus alakja, Tandori Dezső Kossuth-díjas író, költő, műfordító február 13-án (szerda) reggel távozott az élők sorából.
Mint az az L. Simon László politikus által megosztott Facebook-posztból kiderül, elhunyt a magyar lírafordulat egyik meghatározó szereplője, Tandori Dezső, aki életművével a 20. század egyik legmeghatározóbb szerzőjévé vált Magyarországon.
A költő december 8-án ünnepelte 80. születésnapját, aminek alkalmából többek közt a Tiszatáj és a Litera is összeállítással köszöntötte, a KULTer.hu-n Marno János neki ajánlott versét közöltük ezen alkalomból, a Szépírók Társasága tagjai pedig felolvasást rendeztek tiszteletére, amelyen sajnos személyesen nem jelent meg.
Tandori Dezső 1938. december 8-án született, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és József Attila-díjas. A Digitális Irodalmi Akadémia alapító tagja. Írói álnevei: Nat Roid, Tradoni és Hc. G. S. Solenard.
Fiatalon bekerült gimnáziumi tanárának, Nemes Nagy Ágnesnek az írói-baráti körébe, ahol Mészöly Miklóssal, Ottlik Gézával, Mándy Ivánnal és másokkal is közeli kapcsolatba került.
Első verseskötete, a Töredék Hamletnek 1968-ban jelent meg, s rögtön meghozta számára a szakmai elismerést. Példátlan mérető és jelentőségű életművet hozott létre, melyben a verseskötetek mellett regények, esszéregények, ifjúsági regények, gyerekverses és esszékötetek is helyet kaptak, mindezek mellett számos műfordítása jelent meg. Számos munkáját illusztrálta kifejező, gyermeki finomságú rajzaival, melyek egyre nagyobb szerepet kaptak életművében.
Hozzászólások
A hozzászólások le lettek zárva.