Negyvennyolc éves korában, 2019. június 3-án virradóra meghalt Térey János, debreceni születésű, Budapesten élő, Magyarország Babérkoszorúja díjas szerző.
A debreceni identitását visszatérően hangsúlyozó, a várost tematikus szinten is gyakran megidéző író, költő, drámaíró, műfordító halálának tényét a családja közölte.
Hétfőn hajnalban, hirtelen egészségügyi probléma következtében hunyt el.
Majdnem harminc kötetet jegyez, s számos darabját játszották neves társulatok.
Térey János legutóbbi kötete, a Káli holtak című regény tavaly jelent meg a Jelenkor Kiadónál. Ennek a színházról szóló történetnek az érdekében több mint 180 előadást nézett meg, és a Pécsi Országos Színházi Találkozón főválogatói szerepet is vállalt. Drámáit játsszák a színházak, termékeny munkássága részeként verses, novellás kötetei és verses regényei jelentek meg, köztük a Paulus (2001).
1995-ben a Déry Tibor-díjat ítélték neki, 2001-ben megkapta a József Attila-díjat, egy évvel később pedig a Füst Milán-díjat a Paulusért. 2006-ban átvehette a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjét, majd 2008-ban az Aegon Művészeti Díjat.
2010-ben Magyarország Babérkoszorúja díjjal ismerték el.
A tavalyi Margó Irodalmi Fesztiválon a Könyvesblog tudósítása szerint Veiszer Alindának elmondta, hogy „mindig akart írni egy balatoni regényt, egy művészregényt és egy olyat, ami egy filmforgatásról szól.” Nagyon foglalkoztatta annak a művészi dilemmája, hogy mi az, amit még el lehet vállalni.
A KULTer.hu-n itt olvasható egy részlet a A Legkisebb Jégkorszak című verses regényéből.
Forrás: Index, Litera, fotók: Áfra János