A bezártság hétköznapjainak vizuális reprezentációiból állít össze gyűjteményt a Parsons School of Design, személyes történeteket vár a Móra Ferenc Múzeum, és a védekezés eszközeit, dokumentumait archiválja a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum.
A karantén vizuális reprezentációi a Parsons School of Designnál
Az #objectsofmyisolation hashtaggel várja az Instagramon a New York-i dizájnintézet az (önkéntes) bezártság tárgyait, ahogy szerte a világon látják azokat, írja az It’s Nice That. Az Observational Practices Laboratórium alapítása óta azt vizsgálja, hogyan viszonyulunk a mindennapokban a formatervezéshez, de
a koronavírus kapcsán új projektbe kezdtek, hiszen most járulékos jelentésekkel ruházódnak fel a legmegszokottabb eszközök is.
Az Atlas of Everyday Objects projekt keretében ezért
bárki feltöltheti a háromszor hármas montázsát, melybe olyan tárgyak fotói kerülhetnek, amelyeket az alkalmi kurátor másként lát ebben az időszakban, mint korábban.
A kilenc képből álló összeállításokból egy olyan, globális, archívumot építenek, mely már akkor segíthet értelmezni, hogyan tulajdonítunk új jelentéseket a korábban észrevétlen tárgyaknak, például kilincseknek, miközben a változás zajlik.
A járvány személyes történetei a szegedi Móra Ferenc Múzeumban
Személyes „koronatörténetek” gyűjtésébe kezd a szegedi Móra Ferenc Múzeum – tájékoztatta a közgyűjtemény az MTI-t. Az intézmény célja, hogy megőrizze a jövőnek a járvány eddig soha nem látott, mindenki életét megváltoztató időszakának mindennapjait.
Keresik az interjúalanyokat, akik szívesen megosztanák, hogyan telnek napjaik a koronavírus okozta veszélyhelyzetben.
Bármilyen korosztályú és foglalkozású jelentkezőt várnak, főként azonban Csongrád megyéből. A múzeum történész kollégái veszik fel a kapcsolatot a jelentkezőkkel, majd főként online módon rögzítik a történeteket, de lehetőség lesz a veszélyhelyzet elmúltával személyes interjúk lebonyolítására is.
A személyes történetek a múzeum oral history gyűjteményébe fognak kerülni,
a múzeum szakemberei feldolgozzák őket, így utólag is segítenek majd értelmezni ezt az időszakot. A nyilatkozók dönthetnek arról is, hogy történetük név nélkül kerüljön-e be a múzeum gyűjteményébe.
A védekezés tárgyi bizonyítékai a Semmelweis Orvostörténeti Múzeumban
Járványtörténeti gyűjteményéhez vár felajánlásokat – a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos eszközöket, dokumentumokat – a Semmelweis Ignác szülőházában működő intézmény.
„A múzeumi gyűjtemények tele vannak egykori használati tárgyakkal, amelyek pusztán a gyűjteménybe kerülésük okán »műtárgyakká« váltak”
– írják Facebook-oldalukon. Az MNM Semmelweis Orvostörténeti Múzeum Könyvtár és Adattár MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény megkezdte az archiválást, melynek során egyaránt fókuszálnak az egészségügyi intézkedésekkel, gyógyítással és megelőzéssel, valamint a megváltozott életmóddal kapcsolatos anyagokra.
Az intézmény felhívása szerint az alábbi tárgytípusokkal kívánják kiegészíteni a múzeum gyűjteményét: orvosi eszközök, professzionális és házilag készített eszközök, amelyek a védekezést és a gyógyítást szolgálják. Várják a járványhelyzet miatt megváltozott életmódhoz kapcsolódó tárgyakat, dokumentumokat, emlékeket, hivatalos vagy civil kiadású nyomtatványokat, szóróanyagokat;
a koronavírussal kapcsolatba került betegek és hozzátartozóik naplóit, visszaemlékezéseit (írásban, fotóval vagy videóval), orvosok, ápolók tárgyi emlékeit a járványhelyzet idejéről.
Emellett gyógyszerészeti eszközöket, csomagolóanyagokat, nyomtatványokat is szívesen fogadnak a gyűjteménybe. A felajánlásokat – a zárva tartás ideje alatt – a semmelweis@museum.hu címen várják.
Borítókép: Rotemvo
Hozzászólások
A hozzászólások le lettek zárva.