Közel kétszer annyit olvasnak a kijárási korlátozások miatt a britek, derül ki a Nielsen kutatásából. A fellendült olvasókedv főleg a krimiknek és thrillereknek kedvez.
Ezer ember megkérdezésével készített kutatást a Nielsen április 29. és május 1. között, melyből kiderült, hogy könyvvásárló lázat nem okoztak a Nagy-Britanniában március 23-án bevezetett korlátozások,
viszont többet olvasnak a válaszadók – a könyvek számában és időben mérve is.
41%-uk mondta azt, hogy több könyvet olvas mostanában, mint korábban. Magyarázatot jelenthet minderre, hogy most végre jut idő az eddig felhalmozott és a polcon állva lelkiismeret-furdalást keltő szerzeményekre.
Csupán a megkérdezettek tizede válaszolt úgy, hogy kevesebbet olvas, mint eddig. Az átlag így is 3,5 óráról 6-ra nőtt a felszabadult időnek köszönhetően – így indokolta meg a változást a résztvevők több mint fele. Az okokra vonatkozóan valószínűleg több választ is be lehetett jelölni, ugyanis szintén több mint felük hivatkozott arra, hogy szórakozás céljából fogyasztják a könyveket.
A válaszadók 35 %-a a könyvek segítségével menekül el a krízisből.
A zsánerek népszerűségének arányai is változtak a Nielsen szerint: megnőtt az érdeklődés a krimi és a thriller iránt, a disztópikus fikció viszont ritkábban kerül le a polcról.
„Az emberek azt akarják, hogy beszippantsák őket” a történetek – kommentálta az eredményeket Louise Doughty krimiíró,
„ezért arra a könyvre esik a választásuk, amelyik csak behúzza őket, és fenntartja a figyelmüket. A bűnügyi regény és a thriller, ezek a nagyon tág kategóriák, mindenestül erről szólnak, még akkor is, ha néhány nagyon sötét tettet elkövető ember meséin keresztül teszik ezt.”
Peter May Lockdown című thrillere hirtelen sikerre lelt a helyzetben:
2005-ben, amikor a madárinfluenza miatt lezárt London vízióját felrajzolta, még túl elrugaszkodottnak gondolták a kiadók a művet.
Az aktualitásra lelt regény múlt hónapban jelent meg. May a kéziratért kapott előleget a koronavírussal közvetlenül dolgozóknak adományozta. Az író azzal magyarázza története népszerűségét, hogy a bűnügyi regényekben legtöbbször visszaáll a feje tetejére fordult értékrend, győz a jó. May könyve júniusban Vesztegzár címmel magyar fordításban is megjelenik.
Forrás: The Guardian, borítófotó: Produtora Midtrack