Könyvesbolttá és könyvtárrá építették át ezt a két templomot Kínában és Törökországban. A leglátványosabb megoldás, ahogy a könyvespolcok egészen a kupola magasáig húzódnak, egy másfajta áhítatot ösztönözve.
Úgy tűnhet, hogy egyre több régi, használaton kívüli templomot alakítanak át sportpályává, múzeummá, bárrá könyvtárrá vagy könyvesbolttá. Míg a Törökországban januárban újjányitott épületben egyszerűen beállították a könyvespolcokat a templomhajó oszlopai közé, a kínai építészek elfogadták a kihívást, és radikálisabb megoldások mellett döntöttek.
A török átalakítás sem lebecsülendő: a kayseribeli 19. századi Szűz Mária templom az I. világháborúig látta el rendeltetés szerinti feladatát
– a restaurálás után, idéntől 25 ezer nyomtatott és még egyszer ennyi e-könyv otthona, számítógépes és olvasótermekkel egyetemben.
Az 1932-ben épített Szent Miklós ortodox templom belsőépítészeti átalakításán két gondolkodásmód kreatív együttese látszik: a sanghaji Wutopia Lab építészirodát Yu Ting építész és Min Erni dizájner alapították.
Az építésziroda a lehető legtöbbet meghagyta a történelmi épületből: a „templom a templomban” megoldást választották.
Így a falak vonalához kreatívan igazodó acélpolcok hálózata kiadja a maguk kupoláját, a jó helyről nézve azonban az eredeti freskókra is rácsodálkozhat a látogató. Az átalakításhoz 45 tonna acélt használtak fel.
Az átalakított templom Sinan Books Poetry Store néven lírára szakosodott.
Körülbelül ezer mű érhető el különböző nyelveken, így ez a régi templom lett a legnagyobb költészetárus Sanghajban.
Forrás: Urbanplayer, Turkey News, borítófotó: Wutopia Lab