Az SFF Vektor, mely a Moly könyves oldalról önálló bloggá és közösséggé nőtte ki magát, idén újra ajánlja az előző évben megjelent spekulatív fikció legjobbjait, sőt, mindkét kategóriában Év Könyvét is választottak.
Az SFF Vektor tízes, tizenegyes vagy tizenkettes listájába olyan, 2019-ben magyarul vagy magyar fordításban először kiadott sci-fi és fantasy könyvek kerülhetnek bele, melyek nem szerzői kiadásúak, nem antológiák, kisregények vagy össze nem függő novelláskötetek, és nem többszerzős „osztott világok”, franchise-ok részei (utóbbira szolgálnak például a Metro 2033-hoz műhelyszerűen, más szerzők által írt részek).
A közösség nagy hangsúlyt fektet arra is, hogy a spekulatív elemek mind a világépítésnek, mind a cselekménynek szerves részét képezzék.
Ezért azokat a regényeket, melyeket elsődlegesen ifjúsági vagy szerelmes történetnek ítélnek, amely főszálhoz a disztópia vagy a paranormalitás csupán díszletül szolgál, szintén kizárják a jelöltlistáról. A zsűri Moly-tagokból áll össze meghívásos alapon. Tagjainak névsora évről évre változhat, ugyanis csak az szavazhat, aki a jelöltek legalább felét elolvasta, ám így is tíznél többen szavaznak mindkét kategóriában.
A fantasy kategóriában ajánlott könyvek:
- Moskát Anita: Irha és bőr
- Robin Hobb: Az arany Bolond
- Kleinheincz Csilla: Ezüstkéz
- Jenn Lyons: Királyok veszte
- Brian McClellan: A birodalom haragja
- Terry Pratchett: Akkor majd éjfélt viselek
- Terry Pratchett: Rémes regiment
- Brandon Sanderson: Az Elmúlás Pántjai
- Michael J. Sullivan: A rózsa és tövise
- Adrian Tchaikovsky: Pókfény
- Django Wexler: A dicsőség ára
Ezek közül az Év Könyvének az Irha és bőrt választotta a zsűri. Indoklásuk szerint:
„Ha szeretnéd megismerni a kortárs fantasztikus irodalmat, Moskát Anita regényeinél kezdd.
Nemcsak azok számára kötelező olvasmány minden könyve, akik úgy gondolják, hogy egy fantasybe kötelezően szükséges kard és sárkány, de azoknak is, akik kételkednek abban, hogy fantasyregényben lehet komoly, érett hanggal és magasirodalmi minőséggel találkozni.”
A sci-fi kategóriában ajánlott könyvek:
- Margaret Atwood: MaddAddam
- Margaret Atwood: Testamentumok
- Octavia E. Butler: Hajnal/Átváltozás
- James S. A. Corey: Tiamat dühe
- Peter F. Hamilton: Álmodó Üresség
- Cixin Liu: A halál vége
- Ian McDonald: Luna – Ordashold
- Terry Pratchett és Stephen Baxter: A Hosszú Utópia
- Alastair Reynolds: A kék emlékezetű Föld
- Johanna Sinisalo: A Nap Magja
- Adrian Tchaikovsky: A pusztulás gyermekei
A zsűri olyannyira nem tudott választani, hogy nem is egy legjobb sci-fit, hanem két Év Könyvét választott, a finn A Nap Magját és a brit A pusztulás gyermekeit.
„A pusztulás gyermekei tulajdonképpen Az idő gyermekei folytatása, és szintén óriási kritikai és közönségsikert aratott.” – kezdi a zsűri indoklását. „Nem csoda, hiszen mindkét könyv egyesíti a kortárs tudományos fantasztikum legnépszerűbb és legelgondolkodtatóbb témáit, a poszthumanizmust, az evolúció, mint versengés és együttműködés kérdéseit, illetve a kommunikációs csapdák veszélyeit.”
A másik kiválasztott regényről pedig így írnak: „A Nap Magja nemcsak az egyik kedvenc borítónk lett idén, de sokunknak az egyik legbizarrabb olvasmányélménye is. Hiszen a kötet, miközben rendkívül tudatosan építkezik, formabontó és kísérletező, ugyanakkor érzékeny és igencsak személyes hangot üt meg.”
2020-ban az SFF Vektor zsűrijei negyvenegy fantasy és negyvenhárom sci-fi közül választhatták ki a legmaradandóbb olvasmányélményeiket.
Forrás és borítókép: SFF Vektor