Ezzel a jelmondattal adott ki közleményt a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE), melyben elhatárolódik az ideológiai célú könyvdarálástól, továbbá erőszakmentes kritikára hívja mindazokat, akik egy könyv tartalmával nem értenek egyet.
Az indulatokat az váltotta ki, hogy a Mi Hazánk Mozgalom politikusa, Dúró Dóra országgyűlési képviselő nyilvánosan bedarálta a Meseország mindenkié című gyűjtemény egy példányát. A könyv meséi többféle kisebbségi helyzetet tematizálnak a gyerekek számára.
„A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése megdöbbenve értesült róla, hogy a Magyar Országgyűlés egy képviselője nyilvánosan megsemmisített egy könyvet – pusztán azért, mert nem értett egyet annak tartalmával.
Minden könyv kritizálható, ezt egy politikus a legszélesebb nyilvánosság előtt bármikor megteheti.
A politikai célú könyvrombolás azonban Magyarország és Európa legszégyenletesebb történelmi emlékei közé tartozik. Nem egyszerű véleménynyilvánítás, hanem közösségvállalás a náci könyvégetők és a kommunista könyvzúzdák örökségével. El a kezekkel a könyvektől!” – áll az MKKE közleményében.
A Labrisz Leszbikus Egyesület mesekönyvét, melynek címe is az elfogadást hangsúlyozza, szeptember 25-én darálták le politikai, ideológiai érvekkel indokolva, a könyvből egyetlen tematikát kiragadva.
A kötethez egy éve jelent meg a Labrisz honlapján a szerzői felhívás.
A jól ismert mesék mai közegben játszódó, újraírt változatait várták olyan szereplőkkel, akik valamilyen stigmatizált vagy kisebbségi csoporthoz tartoznak.”
Olyan, „óvodásoknak és kisiskolásoknak szánt mesekönyvet” készítettek, ami a „világ sokszínűségét ünnepli és a kisebbségi léttel járó nehézségeket, alternatív mesei utakat mutatja be”.
A kötetben kilenc ismert és nyolc pályakezdő író szerepel, köztük Molnár Krisztina Rita, Tompa Andrea és Csehy Zoltán. Az illusztrációkat Bölecz Lilla készítette. A mesekönyv elkészültét pedagógia szakértő is segítette. Főszereplővé váltak homoszexuális és transznemű, vagy épp a boldogságot a válásban megtaláló, így a hagyományos nemi szerepektől, családképtől eltérő hősök is.
A mesehősök között idősek, bántalmazó vagy mélyszegénységben élő családból származó, roma és örökbefogadott gyerekek szerepelnek.
A mesekönyv ledarálásáról és az MKKE közleményéről a Labrisz Leszbikus Egyesületet kérdeztük. „Dúró Dóra szimbolikusan megsemmisítette azokat az embereket, akik a mesék hősei. Gyűlöletét fejezte ki az LMBTQ emberek iránt, és gyűlölete kiterjedt más megkülönböztetett, megbélyegzett, kirekesztett vagy éppen nehéz sorsú emberekre is. Hiába a magyarázkodás: aki egy csoportot gyűlöl, az más csoportokat is gyűlöl, nincs olyan, hogy szelektív gyűlölet.
Cselekedete bennünk is ugyanolyan asszociációkat ébresztett, mint amiket az MKKE megfogalmazott a nyilatkozatában. Ugyanakkor viselkedését sokan elítélték, tette sokak érdeklődését felkeltette a könyv iránt, azóta is rengeteg támogatást és pozitív visszajelzést kapunk.”
A mesekönyv fogadtatásáról így nyilatkoztak: „az értő kritikához el is kell olvasni a könyvet, ezért lassabban indultak be a pozitív és az irodalmi vagy pedagógiai szempontokból érdemi kritikát megjelentető cikkek, de most már egyre több jön ezekből, és ezek lassan felülírják a negatív, gyűlölködő, kirekesztő megnyilvánulásokat.
Mi komoly szakmai munkát fektettünk ebbe a könyvbe, ezért számunkra nyilván az értő, szakmai kritikák az igazán fontosak.”
A Meseország mindenkié a Labrisz mellett az Emberi Jogi Nevelők Hálózata (EJHA) projektje is. Az utóbbi szervezet nem csupán a kötet létrehozásában vett részt, de foglalkozásterveket is kidolgoztak hozzá. Ezek segítségével a szülők és pedagógusok együtt olvashatják a gyűjteményt a gyerekekkel, melyet a készítők el szeretnének juttatni óvodákba, iskolákba.
„A mesekönyv célközönsége minden (elsősorban kisiskolás korú) gyermek.” – mondja erről a Labrisz. „Tervezzük, hogy hátrányos helyzetű gyerekekkel foglalkozó civil szervezeteknek, pedagógiai kezdeményezéseknek adományozunk könyveket. Ezt már megtettük volna, de villámgyorsan elfogyott az 1500 példány, így a hamarosan kijövő 2. kiadásból fogunk adományozni.” A tervek a Labrisz honlapján érhetőek el.
Borítókép: Labrisz