A Magyar Irodalomtörténeti Társaság Összehasonlító Irodalomtudományi Tagozatának konferenciája továbbmegy ennél a kérdésnél, és azt boncolgatja, pontosan hogyan áll a klímaválsághoz az irodalom. A Szegedi Tudományegyetem bölcsészkarának Összehasonlító Irodalomtudományi Tanszékén 2020. október 9-én és 10-én rendezett online konferenciából a klímatudatos felolvasás sem marad ki.
„Ahogy a kultúra története általában, úgy az irodalom története is felfogható látens klímatörténetként.”
– szögezte le a konferencia felhívása. Feltette azt a kérdést is, hogy „hogyan hasznosíthatjuk mindebben azt a gazdag kritikai szempontrendszert, amit az utóbbi évtizedekben a mítoszkritika, az ideológiakritika, a dekonstrukció, a feminizmus, az ökokritika, az ökofeminizmus, a technokritika, az irodalmi ökológia, a biopolitika elmélete, a poszthumán fogalmisága vagy az antropocén kritikai diskurzusa alakított ki?”
A szekciók címei árulkodóak: Modern és kortárs víziók, (Poszt)romantikus ökoretorika, Klíma/dráma, Kitekintések. A második nap délelőttjére pedig egy angol nyelvű szekciót is szerveztek: Climate Fiction and Ecological Dystopias néven.
Az előadásokban szerepelnek ökogótikus vámpírok, Čapek vízözön-víziói, Tokarczuk bizarr történetei, Bacigalupi és Atwood ökodisztópiái.
Szó lesz Jack London fehér csöndjéről, Heidegger ökofilozófiájáról, bal-, jobb- és lomboldalról is. A részletes program itt érhető el.
A Művészek a klímatudatosságért a konferenciára egy kerekasztal-beszélgetéssel egybekötött tematikus felolvasással készül.
A Szépírók Társaságával együttműködésben szervezett program résztvevői Lanczkor Gábor, Szkárosi Endre és Závada Péter, a moderátor Tóth Ákos. Rajtuk kívül témába vágó verseket olvas fel Áfra János, Bencsik Orsolya, Gyukics Gábor, Orcsik Roland, Pál Sándor Attila, Új Krisztina és Veszprémi Szilveszter.
A konferencia a Zoom segítségével jön létre, a belépés ezt a linket követve lehetséges (ID: 890 1004 2716, jelszó: szegedkonf).
Borítókép: Ólafur Eliasson, Ice Watch (2014)