A 13. Budapesti Építészeti Filmnapokat offline és online is megszervezik: a mustrára március 4-7. között kerül sor a Toldi moziban, illetve március 8-17. között a Távmoziban. A fesztivál hívószava idén a Reconnect, melyre több mint egy tucat díjnyertes vagy debütáló film reflektál a program keretében.
A Kortárs Építészeti Központ (KÉK) által megrendezett 12. Budapesti Építészeti Filmnapok volt az utolsó nagy kulturális esemény Budapesten 2020 márciusában. Ami utána történt, azt az egyik bemutatott film sem tudta megjósolni. A világ bezárult, a szolgáltatások leálltak, és miközben a kórházak lassanként megteltek, a legtöbben a négy fal (és otthoni képernyőik) közé szorultak. Így a járvány nagyon is releváns az építészet, és vele együtt a KÉK filmszemléje számára.
Az elmúlt év számos olyan jelenségre még élesebben hívta fel a figyelmet, amelyekkel a fesztivál rendszeresen foglalkozik.
A megfékezhetetlen urbanizáció és a természetes élőhelyek elpusztítása eddig nem látott következményekkel állít szembe mindannyiunkat. A növekvő munkanélküliség és a lejáró moratóriumok sok családban a kilakoltatás veszélyét jelentik. A turizmusfüggő városoknak komoly gazdasági kihívásokkal kell megküzdeniük. A tehetősebb és szegényebb városrészek közötti egyenlőtlenségek most a korábbiaknál is erőteljesebben jelentkeznek, egyre jobban elszigetelve egymástól nemcsak az eltérő társadalmi státuszú csoportokat, de a különböző generációkat is.
A lezárások régóta érő pozitív társadalmi átalakulásokat is felgyorsítottak, amelyekkel a fesztivál filmjeiben már találkozhatott a közönség.
Felértékelődtek a városi zöldterületek és a zöld technológiák; az utazások leállása, illetve a közlekedés visszaszorulása nyomán számos helyen javult a levegő minősége. Városvezetések gyakran saját kormányaikkal dacolva fenntartható közlekedési megoldások és demokratikus döntéshozatali folyamatok sorát vezették be. A társadalmi mozgalmakban megérett szolidaritási hálózatok nagyban hozzájárultak a járvány átvészeléséhez: összetartó szomszédsági közösségek, jótékony ételosztási és egyéb támogató akciók segítették a leginkább sérülékeny csoportokat.
A 13. Budapesti Építészeti Filmnapok mottója a Reconnect, főbb témái az újrakezdés és újrakapcsolódás, az egyén és a közösség újra egymásra találása, a szolidaritás, a másokkal szembeni empátia, a természettel való tudatosabb, érzékenyebb viszony, a környezetszennyezés nélküli utazás, a fenntartható fejlődés.
Házban laksz? Szereted a filmeket? Utazz helyváltoztatás nélkül San Franciscótól Koppenhágáig, Havannától Londonig!
A fesztivál küldetése, hogy körképet adjon a világot, a régiót és Magyarországot aktuálisan foglalkoztató építészeti kérdésekről, valamint találkozási pontként szolgáljon építészek, filmkedvelők és érdeklődők számára egyaránt. Az építészetet és városfejlesztést közös ügynek tekinti, ezért célkitűzése, hogy párbeszédet kezdeményezzen az épített és nem épített környezetről, továbbá gondolkodásra és cselekvésre ösztönözze közönségét.
A borítókép a 11. Budapesti Építészeti Filmnapokon készült, fotó: Budapesti Építészeti Filmnapok
Hozzászólások
A hozzászólások le lettek zárva.