Február 19-én ünnepli 95. születésnapját Kurtág György kétszeres Kossuth-díjas, világhírű magyar zeneszerző, zongoraművész és kamarazene-tanár. Ebből az alkalomból a BMC Records kiadja az egyik első főművének tekinthető Bornemisza Péter mondásai című szerzeményét.
A lemezen a darab Tony Arnold szopránénekes és Csalog Gábor zongoraművész előadásában lesz hallható.
A születésnaphoz koncertsorozat is kapcsolódik február 18-20. között.
Kurtág művei a Budapest Music Centerben, a Zeneakadémián és a Müpában csendülnek fel, közölte a BMC.
Kurtág György 1963 januárja és 1968 augusztusa között, több mint öt éven keresztül komponálta pályája első főművét, amelyet Kroó György, a 20. századi magyar zenekritika és zenetörténet-írás egyik legnagyobb alakja a második világháború utáni magyar zene legnagyobb alkotásának nevezett.
7. opusza a magyar reformáció egyik kulcsalakjának, Bornemisza Péternek (1535–1584) állít emléket.
Balassi Bálint tanítómestere, aki a lutheri tanok magyarországi terjesztésében is jeleskedett, a 16. századi magyar irodalmi nyelv egyik megteremtője volt, Szophoklész Élektrájából készült prózai átdolgozása a legelső európai rangú magyar nyelvű dráma. A zeneszerző kezdetben a Magyar Élektrából szeretett volna operát írni, ám ez a feladat meghaladta erejét, így Bornemisza prédikációs köteteit vette kézhez, amelyek részleteiből maga állította össze a mű szövegét. „A kompozícióban felismerhető a saját magunkkal való szembenézés bátorsága.
Már a próbafolyamat is heroikus volt,
ahogy Tony Arnold, aki egyedüli énekesként bizonyult alkalmasnak a mű előadására, az ördögi nehézségű darabbal megküzdött” – szerepel a közleményben.
Az énekes nevéhez több száz feltörekvő és már elismert zeneszerző művének ősbemutatója fűződik. Hangja egyedien ötvözi a virtuozitást és az őszinte közlésvágyat, ami magas szintű technikával, valamint kiváló vezetői készséggel párosul.
Csalog Gábor zongoraművész a kortárs magyar zene egyik legautentikusabb előadója, aki 1980 óta dolgozik együtt Kurtág Györggyel. Koncertezik, a Zeneakadémián tanít, bemutatja saját műveit, és mindemellett sok éve asszisztense Kurtág György kamarazene-kurzusainak is.
A szerző a megalkuvás nélküli zenélés elvárásaival fordult az előadókhoz, teljes létük odaadását kívánta tőlük.
A küzdelmes próbafolyamat Kurtág György jelenlétében zajlott Budapesten. A mű, amelyet 2019-ben a Reformáció 500 emlékkoncerten mutattak be a Zeneakadémián, majd az azt követő napon a BMC Stúdiójában rögzítettek, így kimagasló előadásban született újjá.
Forrás: MTI, borítókép: Zeneakadémia