Egyre több kulturális élményünk kötődik az Internethez, de vajon ugyanazt kapjuk digitálisan, mint egy koncerten, felolvasáson, múzeumban vagy színházban? Az Internet Archive arra tett kísérletet, hogy a keresőmotorok hatékonyságának szempontját mellőzve visszaadja a könyvtárban böngészés esszenciális élményét.
Az Internet Archive egy nagyméretű, szabadon hozzáférhető archívum. Egyik legújabb projektje a Library Explorer, melynek alapötlete, hogy a felhasználók ne katalógusokban, hanem témakörök szerint elkülönített könyvespolcokon kereshessenek maguknak olvasmányokat.
A polcokon a könyvek úgy jelennek meg, mintha térbeli tárgyak lennének, a csúszka húzkodása pedig a polcok menti sétálást imitálja.
A látogató ráadásul saját ízlése szerint állíthatja be a megjelenést: a könyvek borítóikkal, gerincükkel vagy akár perspektívában is nézegethetők. Egy oldalazó lépésnek megfelelő kattintással pedig egy új részlegen találhatjuk magunkat, annak újabb végtelenített élményével: így a projekt egy hatalmas könyvtár tapasztalatát tükrözi, egy-egy polcon akár több tízezer címmel, egy-egy könyvszekrényben tíz polccal.
Persze a valódi sétálás élményét, melyet legalább annyira a térbelisége határoz meg, mint a bőség zavara, nem adhatja vissza a Library Explorer, azonban így is megdolgoztatja a látogatót. Radikalitása éppen a régimódi jellegében rejlik: nem a keresőben, hanem jobbra-balra húzkodással, fel-le görgetéssel érhető el a cél, így nagyobb a meglepetések lehetősége is.
A Netflixszel vagy Spotify-jal ellentétben nem ajánl hasonló címeket egy-egy találat után.
Ehelyett kezdődhet a böngészés a nulláról, akárcsak egy könyvtárba belépve.
Forrás: Urbanplayer, borítókép: Library Explorer