Debrecen csatlakozott a Petőfi Kulturális Ügynökség országos és határon túli Írórezidencia programjához, így a város ezentúl vendégül lát egy-egy írót.
Az elgondolás szerint a program révén Debrecen és a térség lakossága testközelből ismerheti meg a kortárs írókat, költőket, akik pedig helyi élményektől gazdagodva-inspirálódva, szabadon alkothatnak. Az Írórezidencia célközönsége a határon túli és anyaországi magyar írók, illetve külföldi alkotók, akik itt-tartózkodásuk idején hetente rezidensnaplót írnak debreceni élményeikről.
Puskás István alpolgármester a sajtótájékoztatón elmondta, hogy régóta gondolkodnak azon, miként lehetne Debrecen és a Petőfi Kulturális Ügynökség célkitűzéseit összekapcsolni. Az Írórezidencia program az első eredmény.
Az együttműködés értelmében Debrecen szálláshelyet, az Ügynökség ösztöndíjat biztosít a városba érkező alkotó számára.
Az eddigi, főként a Partiumra, Erdélyre fókuszáló kortárs alkotói kapcsolatok mellett ez az új program az egész Kárpát-medencére nyit. Első fázisában a Visegrádi Négyek iránti elkötelezettséget felmutatandó, a magyar szerzők mellett lengyel, cseh és szlovák szerzőket vár a város.
Az Írórezidencia program megszervezésére a Csokonai Színház vállalkozott.
Elsőként Turbuly Lilla érkezik a városba július közepén, aki három generációs családregényének megírásához merít ihletet.
Pál Dániel Levente, a Petőfi Kulturális Ügynökség (PKÜ) irodalomszakmai igazgatója elmondta, hogy lehetőség nyílik a program keretében arra is, hogy helyi írónagyságok életművének feldolgozására hirdessenek programot. További lehetőségeket is hordozhat Debrecen számára a programba kapcsolódás: a rezidencia működhet irodalmi inkubátorházként, ha otthont ad a feltörekvő íróknak és támogatja őket karrierjük megalapozásában, vagy hívhat a város műfordítót, ha azt szeretné, hogy a megyéhez kötődő szerzők műveit lefordítsák idegen nyelvre.
A borítókép Gemza Péter, Puskás István és Pál Dániel Levente sajtótájékoztatóján készült, fotó: Molnár Péter.