Az Európai Újságíró Szövetség (EJF), az Európai Írók Tanácsa (EWC) és a Műfordítói Egyesületek Európai Tanácsa (CEATL) közösen tiltakozik a Fehéroroszországban egy éve tartó és erősödő megfélemlítés, ellehetetlenítés és a szólásszabadság erőszakos korlátozása ellen. A Szépírók Társasága az EWC tagjaként támogatja a felszólalást.
A szervezetek felszólítják az európai kormányokat és a nemzetközi közösséget, hogy
támogassák a demokratikus törekvéseket, valamint biztosítsanak menedéket, humanitárius segítséget az országból menekülőknek.
A segítséget az teszi sürgetővé, hogy Lukasenka Fehéroroszországában a szólásszabadság és a humanitárius szervezetek elleni „tisztogatás” több mint 1500 szervezetet érint.
Közel 50 már bíróság előtt áll, hogy államilag feloszlathassák, köztük a PEN fehéroroszországi központja és a Fehérorosz Újságírók Szövetsége.
A tavaly augusztusi „választások” óta a médiából 500, a kultúra területén dolgozók közül több mint 1200 embert – írót, fordítót, zenészt, színészt stb. – tartóztattak le, írja a fehéroroszországi PEN Központ 2021-es jelentése. Az EFJ elnöke, Mogens Blicher Bjerregård információja szerint az elmúlt hetekben 70 szerkesztőségben razziázott a rendőrség, 28 munkatársat vettek őrizetbe és 50 weboldalt tiltottak le. Az állami tulajdonú nyomdák nem vállalják független lapok nyomtatását, egy törvénymódosítás alapján pedig a tüntetéseket nem szabad élőben közvetíteni.
A Fehérorosz Írók Szövetségén is rajtaütött a rendőrség, a társaság elnöke, Barisz Pjatrovics házi őrizetbe került, eszközeit elkobozták.
A CEATL elnöke, Shaun Whiteside szerint a Nil S. Hilevics, Jakub Kolasz, Uladzimir Karatkijevics könyveit tömegközlekedésen olvasókat tüntető szándékkal vádolták meg. A kormánykritikus szerzők és fordítók műveit nem árulják állami tulajdonú könyvesboltokban, a vámőrség pedig elkobozza a „radikálisok” listájára került könyveket, köztük Viktor Martinovics Forradalmát, akár külföldre, akár külföldről küldik ezeket.
Szvetlana Alekszijevicsről nem eshet szó többé az iskolában.
Az EFJ, EWC és CEATL felhívja az európai kulturális és külügyminisztériumokat, hogy közösen álljanak ki a fehéroroszországi erőszak és elnyomás ellen, hogy lépjenek fel a demokratikus érdekek védelmében. Gyorsított vízumeljárásokat várnak a menekülők érdekében, valamint politikai és anyagi segítséget a környező országokból segítő civil szervezetek számára.
Felhívják a sajtó és a könyvszakma képviselőit, hogy adjanak hangot mindazoknak, akiket Fehéroroszországban elhallgattatnak.
Tudósítsanak Belaruszból, adják ki a betiltott könyveket, biztosítsanak alkotóházakat és ösztöndíjakat – sorolja a felhívás –, hogy szolidaritásukkal adjanak erőt a fehérorosz demokratikus küzdelemnek.
A felhívás angol nyelvű szövege itt olvasható.
Forrás: Prae.hu, borítófotó: Szergej Gapon, AFP