Szokatlan vállalkozásra készül a Szkéné Színház és a Forte Társulat: Misima Jukio négy egyfelvonásos darabját fésülik össze egy egészestés előadássá Az égő ház címmel. A budapesti bemutatót szeptember 10-én rendezik.
Misima Jukio a 20. századi háború utáni nemzedék egyik legjelentősebb japán regény- és drámaírója, akit kortársai többször is az irodalmi Nobel-díj esélyesének tartottak. Művei – amelyekben rendszerint összeütköznek a nyugati és a keleti értékek – számos nyelven olvashatók. 1988-ban hazájában elismerést is alapítottak a tiszteletére: a Misima Jukio-díjjal minden évben azokat az alkotásokat jutalmazzák, amelyek
új alapokra helyezik az irodalom jövőjét.

Drámáiban összeütköznek a nyugati és keleti értékek, a középkori történetek hősei a második világháború utáni Japán utcáin találják magukat, miközben egyértelművé válik, hogy a hagyományos japán családmodell már a múlté. A Szkéné Színház, a Forte Társulat és a Szentendrei Teátrum budapesti bemutatója Misima Jukio négy egyfelvonásos darabjából készül: Az elcserélt legyezők, A világítótorony, Ízletes méreg és Az égő ház mindegyike tanúbizonyságot tesz arról, hogy az emberi természet legmélyén kontinenstől, kultúrától és korszaktól függetlenül ugyanazok a szenvedélyek és sérülések rejtőznek. A társulat leírásában:
„Egy szerelmespár legyezőt cserél. / Egy fiú szerelmes lesz mostohaanyjába. / Két bolti eladó átveri főnökét. / Egy apa nem látja, hogy családja szétesőben.”

A drámákat a társulat számára Pinczés István és Szilágyi Andrea mellett Cseh Dávid fordította, aki a Színház- és Filmművészeti Egyetemen dramaturg szakon végzett, jelenleg pedig az ELTE doktori programjában kutatja a japán tradicionális színházat. „Eleinte Misima Jukio modern nó-drámáival foglalkoztam – Misima ugyanis régi nó-drámákat írt át nyugati típusú színpadra az 1950–60-as években. Amikor pedig jobban megismerkedtem ezekkel, a figyelmem az eredeti művekre terelődött, és így jutottam el Zeami, a nó egyik atyjának a műveihez is… Öt-hat évvel később pedig már Tokióban ültem a Nemzeti Nó-színházban, és reggel tíztől este hétig nó-játékokat néztem! (…)
Rengeteg alkotóenergiát nyerek ebből a világból, és úgy sejtem, hogy örökké kreatív táptalaj marad a számomra” – nyilatkozta Cseh Dávid.
Az égő ház a szöveg, a mozdulat, a képiség és a zene egységével operáló társulat hetedik koprodukciós előadása a Szkéné Színházzal. Új bemutatójukban Horváth Csaba társulatvezető nem csupán állandó alkotótársaival – Földeáki Nórával, Widder Kristóffal, Horkay Barnabással, Pallag Mártonnal és Fehér Lászóval – dolgozik újra együtt, az összeszokott csapathoz Nagy Katica csatlakozik, akit korábban többek között a Budaörsi Latinovits Színház produkcióiban és a Rossz versek című filmben is láthatott a közönség. Az egyedi formanyelvű előadás jelmezeiért ezúttal is Benedek Mari felel.
Az előadást a szentendrei MűvészetMalomban tartott augusztus 25-i bemutató után a Szkénében szeptember 10-én és 11-én láthatja a budapesti közönség.
Borítófotó: Éder Vera