Jánossy György építész életművéről nyílt kiállítás Jánossy most! címmel a FUGA-ban, mely többek között arra is rákérdez, hogy miként bánik az utókor a modern magyarországi építészettől elválaszthatatlan tervező örökségével.
A FUGA felkérte Zsitva Tibort, hogy készítsen fotókat a Jánossy által tervezett épületekről. Ezeken kívül a tárlat bemutatja az építész töredékesen ránk maradt terveit, skicceit is. Több kiállított darab eddig ismeretlen volt a közönség előtt, így
szabadkézi alkotásain, grafikáin és festményein keresztül a látogatók az építész kevésbé ismert oldalával is találkozhatnak.
Jánossy György (1923–1998) a szovjet ostromgyűrűből Németországba menekített, majd onnan északra továbbmenekülő, „dániás” építészek közé tartozott. 1947-ben tért vissza az újjáépülő Budapestre, ahol a Műegyetemen szerzett diplomát. Építészi karrierje során dolgozott a Magasépítési Tervező Intézet, a Középülettervező Iroda és a Budapesti Városépítési Tervező Intézet munkatársaként.
Neki köszönhető többek között a gödöllői víztorony, a salgótarjáni Karancs szálló és a Gyorskocsi utca 22–24.,
valamint Hrecska Józseffel közösen tervezték a Tóth Árpád sétány 27-et.

Ahogy a 24.hu kiemeli, a kiállítás azért aktuális és fontos, mert Jánossy György és Laczkovits László 1981-es munkájára,
a Burg Hotelként ismertté vált egykori Szentháromság téri diplomataházra nemrég bontási engedélyt kértek.
A Magyar Nemzeti Bank által létrehozott, a Várnegyed számos műemlékét helyreállító Pallas Athene Domus Meriti Alapítvány szerezte meg az épületet. Az alapítvány terveiről szerzett információk szerint a jövőben tudományoskonferencia-központ működhet itt. A Burg Hotelt szeptemberben minden belsőépítészeti részlettől megfosztották, amelynek következtében számos építészszakmai szervezet állt ki a megmaradásáért, egyelőre úgy tűnik, sikertelenül, a helyére ugyanis a háború előtti arculatú házak kerülhetnek.
A Jánossy most! december 22-ig tekinthető meg Budapesten a FUGA-ban.
Forrás: 24.hu és FUGA, borítófotó: Palágyi Barbara