Életének 79. évében, december 6-án, hétfőn meghalt Kóbor János Liszt Ferenc-díjas rockénekes, a Kossuth-díjas Omega együttes alapító tagja, tudatta a zenekar.
„Rajongók milliói imádták itthon és külföldön, a rockzene állócsillagaként. Felfoghatatlan űrt hagy maga után. Nincsenek szavak, marad a csend. Mecky a szívünkben örökre velünk marad.
»Most búcsúzom, jóbarátaim,
Találkozunk még, mondanám,
De már nem hiszem, hogy újra eljövök,
Mert Gammapolis vár reám.«” – írja az Omega.
A magyar könnyűzenei élet meghatározó alakja, Kóbor János 1943. május 17-én született Budapesten, a Műszaki Egyetemen építészmérnök diplomát szerzett. Az 1962-ben alakult Omega együttes alapítója, először gitárosa, majd énekese, frontembere volt. Nevéhez olyan slágerek fűződnek, mint a Petróleumlámpa vagy a Gyöngyhajú lány. Többször is énekelhetett a Scorpionsszal, legutóbb a rendszerváltás 25. évfordulóján a Hősök terén.
1987-ben Liszt-díjat kapott, 1998-ban a Magyar Köztársaság tiszti keresztjével tüntették ki.
2013-ban az Omega együttes tagjaként megosztva Kossuth-díjat kapott.
Az Omega úttörö magyar rockzenekarrá vált, ahogyan a Hvg.hu összegyűjtötte: „Ez volt az a zenekar, amelynek elsőként jelent meg önálló albuma Magyarországon (az 1968-as Trombitás Frédi és a rettenetes emberek). Az 1969-es 10000 lépés volt az első kinyitható lemezborító, az album zenei anyagából pedig elkészült az első önálló tévéshow, a Tízezer lépés – Omega Show. Az együttes elsőként jutott ki az Egyesült Királyságba, a magyar együttesek közül nekik volt a legtöbb eladott lemezük Magyarországon (az 1979-es Gammapolis, 650 ezer példánnyal) és külföldön (az 1977-es Time Robber, 1 millió példánnyal). Az Omega tagjai léptek fel elsőként egységes színpadi ruhában és az együttes koncertjein használtak először füstgépet, lézershow-t, valamint a látványelemek kiegészítésére kivetítőt. Elsőként jelent meg a magyar zenekarok közül CD-je (az 1988-as Platina című válogatásalbum) és DVD-je (a 2000-ben kiadott OmegakonceRT Népstadion 1999).”
Az Omega tizenhetedik lemeze, a Testamentum 2020 novemberében jelent meg, az után néhány nappal, hogy Benkő László billentyűs november 18-án, Mihály Tamás (az utolsó években már a zenekarral nem fellépő) basszusgitáros három nappal később elhunyt.
Forrás: MTI