A Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) a magyar kultúra napján, azaz január 22-én online szabadon hozzáférhetővé teszi Petőfi eredeti verseit, leveleit, portréit, köteteit, a hozzá köthető relikviákat és műalkotásokat.
A bicentenáriumi Petőfi Sándor-emlékév előzeteseként a 200 Petőfi szabadon honlapon nézheti meg a látogató a relikviákat, illetve a kis felbontású képeket le is töltheti. Közleményében a PIM úgy fogalmazott, hogy „szeretnék megkönnyíteni a találkozást a költő alakjával és műveivel, egyúttal
segíteni az emlékévben a hiteles, jó minőségű, szabadon megtekinthető és letölthető digitalizált muzeális anyagot kereső érdeklődőket.
Ez a virtuális képeskönyv jóval több egy adatbázisnál – a letölthető képek mellett közérthető módon ismerkedhet meg a látogató a műtárgyak történetével, a hozzájuk kötődő érdekességekkel.”
A kéziratok segítségével olyan
emblematikus versekben követhetik az érdeklődők a költő változó kézírását, mint a Dalaim, Az őrült, A vén zászlótartó, Erdélyben,
Nagykárolyban, Szép vidéknek szépséges leánya…, Csalogányok és pacsirták – ahol a képméret engedi.
A honlap lehetőséget ad belepillantani Petőfi levelezésébe menyasszonyával és barátaival. Megtekinthető iskolai bizonyítványa, az Összes költeményekre írt szerződése vagy éppen a halottá nyilvánítás jegyzőkönyve.
A családjától is kerültek fel kéziratok, Szendrey Júlia naplói és fia, Petőfi Zoltán versei.
A digitalizált könyvtár segítségével a költő kötetei összes kiadásába, saját könyvtára egy részébe is belelapozhat a látogató, valamint olyan különleges dokumentumokra kereshet rá, mint a múzeumi névadó körözése vagy katonai kitüntetése, röpiratban terjesztett versei vagy vándorszínészkedésének plakátjai.
A képzőművészeti és relikviagyűjtemény tartalmazza Petőfi csaknem teljes portrégalériáját
a gyermek- és ifjúkorától kezdve az egyenruhát öltő költőig. Kiváló és jól ismert művek illusztrációit a János vitéztől az Anyám tyúkjáig vagy a Megy a juhász szamáronig olyan mesterektől, mint Barabás Miklós, Orlai Petrich Soma, Than Mór, Madarász Viktor, Lotz Károly, Zichy Mihály, Aba-Novák Vilmos vagy Ferenczy Béni. Látható a sakktáblánál ülő vagy házisapkában pipázó költő, a mészáros édesapa mezővárosi világa és a reformkori pesti értelmiségi lakás biedermeier berendezése.
Az újabb kutatási eredmények iránt érdeklődő közönség számára egy több tudományterületet is érintő konferenciakötet válik online elérhetővé
Kelj föl és járj, Petőfi Sándor! címmel. A kötet a PIM-ben 2019-ben megrendezett, azonos című, 1848 emlékezete a kultúra különböző regisztereiben alcímű konferencián alapszik. A forradalmár költő alakjának a nemzeti emlékezetben megőrzött, gazdag témáját járja körbe. Szerzői sorában irodalom-, művészet- és színháztörténészek, régészek, történészek mellett muzeológusok, középiskolai tanárok és múzeumpedagógusok kaptak helyet.
Borítókép: 200 Petőfi szabadon