A HVG Kiadó A mű címmel indít online művészeti folyóiratot, ez márciustól a 24 évet megélt Műértő utódja lesz. A főszerkesztő az Artportal éléről köszönt le, a szerkesztőségben valahai műértős és artportalos munkatársak is szerepelnek.
2021. december 29-én az olvasóknak írt levéllel köszönt le az Artportal főszerkesztői posztjáról Nagy Gergely újságíró, író, az OFF-Biennále Budapest munkatársa: „…amit 2013. február 1-én elkezdtem, vagyis az Artportal főszerkesztői feladatait, azt most december 31-én befejezem. Ezt a munkát 2022-től más veszi át. A lapnak is jót fog tenni némi megújulás, meg az eddigi főszerkesztőnek is.
Hogy az elmúlt egy-két év milyen volt, azt itt most fölösleges részletezni, hiszen mindenkinek olyan volt, vagy még sokkal olyanabb. De még ha minden ideális is lett volna, egyetlen vezetői pozíciót sem jó túl sokáig tartani, egészségesebb, ha új emberek jönnek és más módon folytatják” – indokolta Nagy a búcsút. A feladatait Miklósvölgyi Zsolt vette át.
A folytatás nem váratott sokáig magára. A Műértő utolsó, február-március-áprilisi lapszámában szerepelt a HVG Kiadó bejelentése a lap végéről, Andrási Gábor print főszerkesztő elköszönő és Nagy, az online-t felvezető cikke. Az új művészeti portál vezetője Facebook-posztban adott személyes hangot a terveinek:
„Amint az a Műértő pénteken megjelent lapszámából az előfizetők, vásárlók számára már tudható, az 1998 októberében indult lap befejezi működését. Egész pontosan: print újságként fejezi be. Kiadója, a HVG Kiadó úgy döntött, más platformon indítja el a lap utódját.
Így hamarosan startol A mű című website.
Ennek a szerkesztésére kaptam felkérést, ami, mondanom sem kell, nagyon megtisztelő. Már csak azért is, mert ott voltam a lap indulása körül (köszönet Bartholy Eszternek, hogy akkor odahívott), sőt, a ’90-es évek legvégén, egy évig még állásom is volt a Műértőnél (akkor létezett ilyesmi: egy, a piacról megélni akaró, a kultúratámogatás pénzeire nem pályázó művészeti lap teljes állásokat tudott fenntartani), majd amikor a HVG Online-nál kezdtem dolgozni, akkor is sok éven át rendszeresen írhattam a lapba. Köszönet Andrási Gábornak, az eddigi főszerkesztőnek (aki Hajdú Éva alapító főszerkesztőtől vette át a lapot 2000-ben), valamint a kiadónak, hogy rám gondoltak. Az Artportal után tehát itt folytatom: nagyon izgalmas egy olyan új lapon gondolkodni, ami közben nem is egészen új, hanem egy 25 éves, nagy presztízsű újság (folyóirat inkább?) értékeit viszi tovább és szerepét gondolja újra.
A képzőművészet mellett hangsúlyos lesz benne mindaz, amivel a képzőművészet érintkezik
(performatív műfajok, fotó, mozgókép minden formában, design), a műkereskedelem, valamint a művészet társadalmi, politikai kontextusa.
Próbálunk éppen ezért fontolva haladni: A mű részben ingyenes, részben fizetős tartalmakkal indul el március elején, de, mondjuk így, szép lassan kapcsol egyesből kettesbe és följebb – szeretnénk neki és magunknak időt adni. Fizetős cikkei a HVG360-on olvashatók majd, ami nagyon jó lehetőség arra, hogy olyan olvasókat is megtaláljunk, akikhez kortárs művészettel kapcsolatos tartalmak eddig talán kevéssé jutottak el. És hogy miért lett a neve A mű? A Műértő név az online térben nemigen működne – a muerto spanyolul halottat jelent, ami azért elég radikális url cím lenne –, így egy olyan néven kezdtünk gondolkodni, amely utal a korábbira, némileg áramvonalasít is rajta. Az nem egészen véletlen, hogy a névelő miatt avantgardista folyóiratnévnek hangzik, az viszont igen, hogy (mint megtudtam) 1927-ben két lapszám erejéig létezett is egy azonos című művészeti folyóirat. A szűk stábban a Műértő korábbi csapatából Nagy Mercédesz, Csonka Petra és Emőd Péter is ott lesz, az Artportal időkből pedig Erdei Krisztina. Úgyhogy: folyt.köv.”
A borítóképen 2005 és 2009 közötti Műértő lapszámok láthatóak (forrás: vatera).