Anila Quayyum Agha pakisztáni képzőművész kockákat épít, amelyek a közepükbe helyezett világítótestnek köszönhetően részletgazdag iszlám mintákat vetítenek ki a falakra, ennek következtében a kiállítótér helyett máris egy másik térben találjuk magunkat.
Agha az Amerikai Egyesült Államokban él és alkot, mióta az Észak-Texasi Egyetemen szerzett mesterfokozatú diplomát. Grafikákat és szobrokat is készít, de
leghíresebbek installációi, melyekben a fény és árnyék viszonyából a világi és vallási, a férfi és nő ellentéte is kirajzolódik.

A My Modern MET-nek elmondta, hogy különböző vallásokat és kultúrákat tapasztalt meg, így egyszerre élhetett az iszlám és a kereszténység, Pakisztán és az Amerikai Egyesült Államok határain belül. „A művészetben
mélyen befolyásolt az egyidejűleg átélt elidegenedés és múlékonyság,
amelyek a kivándorlás meghatározó elemei” – mondta.

Az átélt kettősség abban is megnyilvánul a munkásságában, ahogyan a légies mintákat acélkockákból vetíti ki, hiszen ezáltal áthághatja a határokat, melyek Agha szerint csak megakadályozzák a különböző kultúrákat a valódi találkozások létrejöttében.
Anila Quayyum Agha tanít is, díjai közül kiemelkedik a tavaly elnyert Smithonian művészeti ösztöndíj. 2022-ben két önálló kiállításra készül.
Forrás: My Modern MET, a képek forrása Anila Quayyum Agha archívuma.