A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) a Pro Progressio Alapítvánnyal közösen rezidenciaprogramot hirdet a 2022-es évre művészek számára. A cél, hogy a tudományos eredmények kikerüljenek a kultúrába és a társadalomba. A pályázati határidő március 25.
A BME Művészeti Rezidenciaprogram 2022 célja „a tudományos-technológiai kutatásokról és fejlesztésekről szóló széles körű diskurzus inspirálása, a kutatók önreflexiójának segítése, az egyetemen folyó kutatások szélesebb kulturális-társadalmi kontextusainak megértése,
tudomány és művészet párbeszédének előmozdítása.”
A programban tíz hónapon keresztül két művész vagy egy alkotópáros vehet részt. A pályázat nyertesei októberig új művet hoznak létre, a programról blogolnak, vlogolnak, többek között workshopon és kerekasztal-beszélgetésen vesznek részt.
Mindezt az egyetem havi nettó 150 ezer forinttal támogatja.
A műnek hat BME-s kutatási téma valamelyikéhez kell kapcsolódnia, melyeket a következő szlogennel írtak ki: bepillantás az építőanyagok belső világába, mozgás – művészet, áramlások szépsége: a flow élmény, műszaki színtan, biomechanika, illetve anyagtan, anyagszerkezet.
A pályázatra olyan művészek jelentkezését várják, akik magyar állampolgárok vagy magyarországi állandó lakcímmel rendelkeznek.
A pályázók a művészeti szakma által elismert, rendszeresen publikáló, kiállító alkotók lehetnek, életkori megkötés azonban nincsen.
Kritérium továbbá, hogy érdeklődjenek a kortárs tudományos-technológiai kutatások, fejlesztések, illetve azok társadalmi-kulturális összefüggései iránt. Előnyt élveznek azok, akik más állami ösztöndíjban nem részesülnek, szereztek már tapasztalatot nem művészeknek tartott előadásban és nemzetközi együttműködésben.
Segíti a pozitív elbírálást az is, ha a művészek munkásságában megjelenik a tudományos-technológiai témafelvetések művészi reflexiója.
A pályázati anyagban szakmai önéletrajznak, portfóliónak, a recepció bibliográfiájának, motivációs levélnek (melybe beletartozik a vázlatos munkaterv) és nyilatkozatnak kell szerepelnie. A pályázatok pdf-formátumban a rezidensmuvesz@bme.hu e-mail-címre nyújthatók be 2022. március 25-ig. A pályázattal kapcsolatos kérdéseket szintén ezen a címen várják.
A művészek munkáját a BME kutatói mentorként segítik.
A pályázatokat a leendő mentorok előzetesen véleményezik, majd a művészet és a kreatív ipar területén dolgozó szakemberekből álló zsűri bírálja el. A pályázat eredményéről harminc napon belül minden pályázót értesítenek.
További részletek a rezidenciaprogram honlapján érhetők el.
A borítóképen a londoni Millenium Dome (forrás: Heart of England) és egy szaruhártya-traszplantáció (forrás: Eagle Eye Centre)