Március közepén jelent meg Magyarország meghatározó kortárs (alternatív) rockzenekara, az Esti Kornél hatodik lemeze, a Nyitva hagytam. Az aznap esti debreceni koncerten meglepettség nélkül szemléltem, hogy a közönség soraiban mennyien éneklik a srácokkal a pár órája megismert dalokat. Négy év telt el az előző lemezük óta, és ahogy a világ, a zenekar is rengeteg változást élt meg. Többek között ezekről és az új anyag készüléséről kérdeztük Horváth Kristóf gitárost és Lázár Domokos gitáros-énekest.
KULTer.hu: Domokos egy podcastben mesélte, hogy ezt az albumot több körben rögzítettétek. Hatással volt ez a dalszerzésre?
Horváth Kristóf: A dalszerzésre különösebben nem volt hatással, 2021 elején láttunk neki az új daloknak, meghallgattuk egymás ötleteit, és amiben fantáziát láttunk, azokkal elkezdtünk foglalkozni. Ilyenkor nincs egy bevált recept, minden dal másképp alakul, van, ami gyorsabban összeáll zeneileg, van, amit picit félrerakunk, és később friss füllel nyúlunk hozzá és alakítjuk. Visszahallgatva azért
vannak dalok, amik hatalmas utat jártak be az eredeti ötlethez képest a végleges formáig.
Az Utánad egészen hamar készen volt zeneileg és szövegileg is, ezt vettük fel elsőként a stúdióban, mert szerettük volna még nyáron kihozni kislemezként. Utána egy négydalos stúdiózást tartottunk az addigra befejezett számokból, az utolsó etap a maradék dalokkal pedig most év elején volt. Fókuszáltabb így a stúdiózás, ha nem egyszerre kell tizenegy dalt feljátszani, több idő jut a soundokkal való kísérletezésre, ennél a lemeznél is külön-külön vettük fel a hangszereket a ZAJZAJZAJ Stúdióban.
Lázár Domokos: A több etapban dolgozás azért is előnyös, mert nincs az a fajta időnyomás rajtad, ami az eddigi stúdiózásainkat jellemezte, amikor egy-két nap alatt kellett tíz dalt feljátszanunk. Szabadságot ad a pécsi ZAJZAJZAJ Stúdió, ami a végeredmény szempontjából is előnyös. Amikor ide jövünk, hazajövünk.

KULTer.hu: Az új lemezről korábban megjelentetett két dal, az Utánad és az Óceán fogadtatása, visszhangja befolyásolta a későbbi dalok születését?
H.K.: Nem befolyásolta egyáltalán, az Utánad és az Óceán megjelenésekor már bőven foglalkoztunk a többi dallal is párhuzamosan. A dalszerzési módszerek nagyon hasonlóak voltak, mint az eddigi lemezeknél, addig foglalkoztunk egy-egy témával és dallal, amíg azt nem éreztük, hogy megtaláltuk a legjobb dalszerkezetet, soundokat, arányokat. Ami az egész dalszerzési folyamatra jellemző újdonság volt, hogy most jobban kiszakadtunk a klasszikus három gitárban való gondolkodásból,
sokkal bátrabban nyúltunk producerileg a szintikhez, dobhangzásokhoz.
L.D.: Igen, a korábbiakhoz képest is többet demóztunk, a dalokat nagyon sokáig fésültük a próbateremben. Ez egy közel egyéves koncentrált folyamat volt, igazi csapatmunka, mindenki nagyon sok energiát belerakott. Ez nyilván korábban is így volt, most viszont arányaiban, részben a járvány miatt is, sokkal többet tudtunk próbálni. Emberileg is közelebb hozott minket ez a lemez.
KULTer.hu: Az utóbbi albumoknál nagyobb hangsúly került a közös szövegírásra. Van ennek különösebb oka?
L.D.: Egyszerűen jobb így dolgozni, pedig alapból ez egy magányos tevékenység. Az Éjszaka van lemeztől kialakítottunk Áronnal egy jól működő rendszert a közös szövegírásra. Kifejezetten a szövegeknek szentelünk próbákat, ilyenkor csak erre fókuszálunk, most ráadásul Imi is részt tudott venni ebben az utolsó etapban, ami szerintem új lendületet adott a szövegek véglegesítésének. Szóval igen, bevált, sokkal gyorsabban jön visszajelzés egy-egy szövegötletre, nagyon őszintén működik ez a dolog köztünk.

KULTer.hu: Hogyan tudtok megbirkózni azzal a dalszerzés során, ha éppen nagyon különböző lelkiállapotban, helyzetben vagytok az életben?
H.K.: Így hatan már tíz éve együtt zenélünk, és nagyon jól megismertük egymást. Mi tényleg barátok vagyunk, tíz másodperc alatt levágjuk a másikról, amikor belép a próbaterembe, hogy ki milyen lelkiállapotban van. Sokat beszélgetünk arról, ki hogy érzi magát, mi történik éppen vele akár a magánélet, akár a munka területén, akár csak általánosan. Ez a „közös értés” nagyon sokat segít a dalszövegek írásakor.
L.D.: Nem szabad azt hinnie senkinek, hogy alapvetően különböznének az alkotó emberek azoktól, akik nem foglalkoznak ilyesmivel. A kulcs az ilyen helyzetekben, mint általában a társas kapcsolatokban is,
az empátia, a beleérzés képessége.
A barátaiddal szemben ezt igazán könnyű alkalmazni, szóval valahogy nagyon természetesen jön ilyen helyzetekben nekünk az, hogy egyfelé nézünk.

KULTer.hu: Említettétek, hogy a korábbi határozottan gitárzenés irányból kitérve egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a szintetizátorok. Mi ennek az oka?
H.K.: Ezt egy természetes folyamatnak éljük meg. Sokféle új zenét hallgatunk, mindig jönnek be új inspirációk, technikailag is egyre több lehetőségünk van kísérletezni, és ezeknél az új dalötleteknél azt éreztük, hogy jobban ki tudjuk magunkat fejezni zeneileg új szintihangzásokkal, mint a már megszokott három gitárral.
Imádunk zúzni is,
szóval van ilyen dal is a lemezen.
L.D.: Mindannyian alapvetően eszközként és nem célként tekintünk a hangszereken való játékra. Ha egy dal azt kívánja, hogy szintin szólaljon meg a főtéma, akkor csak azért nem vetjük el, mert ez egy „háromgitáros” zenekar. Iamyank barátunk fontos inspiráció volt nekünk amúgy ebben, néhány éve, amikor együtt dolgoztunk, nagyon sok dolgot tanultunk tőle a szintetizátorok esztétikus használatáról a rockzene kontextusában.

KULTer.hu: Újra klipekkel jelentetitek meg a dalaitokat, ami a korábbi albumoknál kevésbé volt jellemző. Hogyhogy újból klipeket készítetek?
H.K.: Sokat beszélgettünk régen is a klipekről, de valahogy mindig a dalokra, koncertekre fókuszáltunk inkább. Az Itt maradtam az éjszakában koncert és film kapcsán kezdtük el érezni, hogy mennyit hozzá tud adni egy vizuális világ egy adott dalhoz. Közeli barátaink, Bátori Gábor Jim és Mazzag Izabella is rendkívül tehetséges rendezők, igazából ez is természetesen alakult, hogy mindhárom kislemez klippel jelent meg.
KULTer.hu: Az album megjelenése előtti napon jöttetek ki a Most kéne kezdenünk videójával.
H.K.: Mindenképpen szerettünk volna még egy harmadik kislemezt is kihozni a lemezmegjelenés előtt. Az is hamar eldőlt, hogy a Most kéne kezdenünkhöz készítünk klipet, tudatosan egy olyan dalt választottunk, amely eltér az Utánad és az Óceán hangulatától. Mazzag Izabella hallotta a dalt és küldött egy treatmentet, amibe beleszerettünk, következő héten már forgattunk is. A klip végső hangulata igazából a helyszínen, Patkós Marci főszereplő által dőlt el. Az, ahogy ő magától megformálta a karaktert,
sokkolóan erős volt.
KULTer.hu: Önszerveződően megalakult Facebookon egy Esti Kornél rajongói csoport. Mit szóltok hozzá?
H.K.: Szerintem ez szuper dolog, bár nem léptem még be, így nem tudom, mi történik abban a csoportban. Nekünk nagyon fontos a közönségünk, és őszintén azt gondoljuk, hogy az Esti Kornélt szeretők egy közösségbe tartoznak.
L.D.: A zenekari oldallal nemrég beléptünk és időnként belesünk azért! Marha jó érzés, hogy létezik ez a közösség,
nagy dolog, hogy a zenénk által emberek kapcsolódnak egymáshoz.
KULTer.hu: Ha már a csoportnál járunk, az Ébren című dalotokat a csoport tagjai két nappal a megjelenés előtt már meghallgathatták. Miért döntöttetek úgy, hogy meglepitek őket ezzel? Miért ezt a dalt választottátok?
H.K.: Ez Áron ötlete volt, és arról szólt, hogy ha már ilyen lelkes és kitartó közönségünk van – akiktől minden egyes nap rengeteget kapunk vissza akár üzenetben, akár koncerteken –, akkor ezt fejezzük ki feléjük is egy dalpremierrel.
L.D.: Pontosan. Az Ébrenre pedig azért esett a választás, mert eléggé másmilyen dal, mint azok, amelyekkel kijöttünk single-ként. Persze valójában bármelyik új dalt feltölthettük volna a csoportba,
a lényeg azon volt, hogy kifejezzük a hálánkat.
KULTer.hu: Ez alkalommal a fővárosi koncertet hagytátok a lemezbemutató turné végére. Miért?
H.K.: Ez tudatos menedzsmenti és zenekari döntés volt, egyfelől van sok logisztikai és racionális szempont, amely miatt így lett, másfelől tudjuk azt, hogy kell idő az új daloknak, míg a koncerteken is megtalálják a legjobb formájukat, illetve a setlisttel is tudunk most tavasszal folyamatosan kísérletezni. De
ez a vidéki közönségünk felé is egy tudatos gesztus,
és tényleg nagyon megható volt látni, hogy a lemezmegjelenés után 21 órával már énekelték Debrecenben az új dalok szövegét.
KULTer.hu: Ha a tíz évvel ezelőtti Esti Kornél hallaná az új dalaitokat, mit gondolna róluk?
H.K.: Szerintem nagyon büszke lenne, ugyanakkor egy percet sem ugrana át abból a tíz évből, amely ahhoz kellett, hogy ez a lemez elkészülhessen.
L.D.: Szó szerint ugyanígy gondolom.
A fotókat sinco készítette.