A tavalyi rendhagyó hároméjszakás szervezés sikerét követően idén is három napra bővítették a világirodalmi szerzők és Budapest, valamint Debrecen eldugott, vagy a közönség elől elzárt zugainak kapcsolódására épülő programot.
Budapesten június 1. és 3. között rendezik meg az Irodalom Éjszakáját, az idei helyszín a Margitsziget, a téma pedig a szigetek.
A hívószó alapján 25 ország kulturális intézetei válogattak szemelvényeket, melyek a Vígszínház színművészeinek előadásában élvezhetőek.
Ráadásul az Irodalom Éjszakája kiemelt figyelmet szentel a szövegek fordítóinak is.
A helyválasztás eredményeképpen a tavalyival ellentétben a kevesebb helyszínre egy napra legfeljebb kilenc ország jut, a három napnak eltérő a programja, így egy-egy előadás csak egyszer csíphető el. A koncepció azonban változatlan: egy helyszín – egy ország – egy szerző – egy szövegrészlet. Itt a közönség mozog: az érdeklődők félóránként sétálhatnak új helyszínre 19 órától 22.30-ig, a részvétel ingyenes.
Az országok nagyrészt európaiak – hiszen a kezdeményezés az EUNIC-hoz (Európai uniós nemzeti kulturális intézetek hálozata) kapcsolódik –,
köztük Ukrajna, Belgium, Csehország, azonban idén Izrael, Törökország, Japán és Dél-Korea sem marad ki a merítésből.
Az írók között találunk olyan ismertebb neveket, mint David Grossman és Yoshimoto Banana, de a közeli, és talán eddig mégis ismeretlen Florin Irimiát, Maroš Krajňakot, Eva Mahkovicot és Oreszta Oszijcsukot is. Magyarországot Jászberényi Sándor képviseli. A színművészek közül nem maradnak ki a Vígszínház ismert nevei, felolvas például Balázsovits Edit, Hegyi Barbara, Hegedűs D. Géza, Kovács Patrícia, Nagy-Kálózy Eszter, Lukács Sándor és az igazgató, Rudolf Péter.
A helyszínek közül nem egy különlegesség:
bemehetünk a Danubius Nemzeti Hajós Egylet klubházába és a Wesselényi Csónakházba, felolvasnak az atlétikai centrumban és a Palatinus strandon,
valamint a Szent Mihály-kápolnában is.
Debrecenben június 16. és 18. között tartják a rendezvényt, a téma és a 25 szerző itt is ugyanaz, az együttműködő partner a Csokonai Színház. A részletes program és a helyszínek a rendezvény honlapján lesznek elérhetőek.
A képek forrása az Irodalom Éjszakája Facebook-oldala.