Június 11-én a SLOWWALK elnevezésű programsorozattal jelentkezik a szabadonbalaton a Balaton-felvidéken. A táj megtapasztalása kulturális-ökológiai nézőpontból, tudatos jelenlét a természetben, kiszakadás – ezt kínálják a művészek által vezetett kiscsoportos séták.
A szabadonbalaton 2019 óta működő ökológiai-művészeti kezdeményezés, melynek SLOWWALK tájbejárása a veszprém-balatoni 2023 EKF keretében, a PAD Alapítvány közreműködésével debütál. A Kű-völgyből induló programon a dr. Varga Anna etnobiológus együttműködésével megvalósuló slowerálos legelőlenyomatolás sétához lehet csatlakozni (melyen Schuller Mária és Vértesi Borbála textiltervezők hely- és kontextusspecifikus alkotásai is szerepelnek), majd a SVUNG Kutatócsoport és Korbély Barnabás által vezetett Geodiverz kőzettúrához.
A SLOWWALK csendes állásfoglalás,
melynek célja a tudatos jelenlét erősítése, a balatoni tájhoz való mentális és fizikai viszonyulás, illetve gyakorlatok újragondolásának és újrahangolásának segítése. A közös séta mint performatív aktus segít abban, hogy a résztvevők lelassuljanak, kapcsolódjanak a balatoni tájhoz.
Teljes program:
11:00–13:30 szabadonbalaton: SLOWERÁLOS LEGELŐLENYOMATOLÁS
Találkozó 10:30-kor a Kű-völgyi parkolóban (46.926650, 17.727468).
A fáslegelő az ember tudatos legelő- és gyepgazdálkodása nyomán létrejövő, erdő és gyep közötti átmeneti élőhelytípus, természetközeli és magas gazdálkodási értékekkel bíró területet, mind a zártabb erdőt és a nyíltabb gyepi jelleget kedvelő állat- és növényfajok otthona. A szabadonbalaton és dr. Varga Anna etnobiológus vezetett sétája a Kisdörgicse határában természetvédelmi kezelés részeként helyreállított fáslegelő minél apróbb részleteit megismerve keresi a választ, hogyan lehet egy folyamatosan változó átmenetiségben gyökerező természeti és kulturális sokféleséget határok között fenntartani.
A legelő állatok mozgásukkal, taposásukkal, legelésükkel is látható módon formálják a növényzetet, de emellett szinte észrevétlenül területeket kapcsolnak össze azáltal, hogy testükre tapadva vagy trágyájukon keresztül a növényi szaporítóképletet több kilométerre is elvisznek. A SLOWERÁL a szabadonbalaton és Schuller Mária – Vértesi Borbála textiltervezők közös mag- és növénygyűjtő kezeslábasa, ami a legeltetett állatok példájára a séta során közösen bejárt terület tájlenyomtát hordozza majd magán.
13:30-15:00 szabadonbalaton piknik a Kű-völgyben
15:00–16:00 SVUNG: Geodiverz kőzettúra (magyar nyelven),
17:00–18:30 SVUNG: Geodiverz kőzettúra (angol nyelven)
A programon legfeljebb huszonöten tudnak részt venni. A helyszín Dörgicse (46.926650, 17.727468).
Hányféle kő és kövület formálja a tájat? Mászóiskolás sziklafalak, templomromok, sírkövek. Bennünk csontok, vesekövek. A Kű-völgyi erdőben összeér mikró és makró, tér és idő, fent és lent, teremtő és pusztító. Mész a falban, a csigaházban, a csontban és az érfalban.
Kényelmes, lassú séta, ahol a résztvevők kiemelt figyelemmel fordulhatnak a bejárt táj felé, beleértve az általa keltett testérzeteket is. Felfedezhetünk-e olyat, amit még sosem láttunk? Milyen a szikla illata, hogyan rajzol az idő a kövekre, hogyan dekorál és fojtogat egyszerre a borostyán, miként önszervez a hangyaboly-metropolis, és hol van bennünk az erdő?
A részvételhez könnyebb terepre alkalmas, kényelmes ruházat viselését javasolják, a részvétel 12 éves kortól ajánlott. A résztvevők létszámának tervezése végett előzetes regisztráció ajánlott a balatorium@pad.network email címen név és program megnevezésével.
Augusztus 26–28-án ismét SLOWWALK-ot rendeznek, valamint az Ökológiai Hétvége részeként beszélgetéseken, workshopokon és előadásokon vehetnek részt az érdeklődők. A helyszín akkor Tihany, Örvényes. Szeptember 16-án projektbemutatót és tudáscserét, majd október 7–21. között művészeti rezidenciaprogramot tartanak a Balatoni Limnológiai Kutatóintézettel együttműködésben.
Képek: szabadonbalaton, borítókép: Balatorium