A 15. Budapesti Építészeti Filmnapokra március 2-5. között kerül sor a Toldi Moziban. A fesztivál a 150 éves Budapestet a főváros szempontjából releváns kérdésekkel foglalkozó filmekkel köszönti.
Az egyesülésének 150. évfordulóját ünneplő Budapest, miközben Európa egyik büszke fővárosává és kedvelt turisztikai központjává vált, korábban nem ismert nehézségekkel találta szemben magát.
A dzsentrifikáció és a hátrányos helyzetű csoportok perifériára szorulása, a lakhatási válság, a várost megfojtó egyéni közlekedés,
a geopolitikai nagyszereplők városi térfoglalásai, a modern örökség megtagadása és eltűnése mind olyan kihívások, amelyekkel szemben Budapestnek csak akkor van esélye, ha tanul más nagyvárosoktól, együtt működik más nagyvárosokkal.
Budapest egyesülésének 150. évfordulója egybeesik a Budapesti Építészeti Filmnapok 15. születésnapjával.
Miközben a fesztivál nevében őrzi építészeti fókuszát, mára befogadta mindazokat a témákat is, amelyek a kortárs építészetet meghatározzák: a válogatás az urbanisztika, a várospolitika, az ökológia, a közlekedés, a technológia, az aktivizmus, a társadalmi átalakulás kérdéseivel is foglalkozik.
Az idei rendezvény fővárost ünneplő műsorkínálatában egyaránt helyet kapnak Budapestről szóló rövidfilmek és olyan, más városokban vagy tájakon forgatott filmek, amelyek rímelnek Budapest legfontosabb kihívásaira. A vetítéseket előadások és kerekasztal-beszélgetések kísérik, melyek résztvevői
arra keresik a választ, hogyan akarunk élni a következő 15 vagy 150 évben Budapesten.
A Kortárs Építészeti Központ (KÉK) szervezésében megvalósuló fesztivál küldetése, hogy találkozási pontként szolgáljon építészek, filmkedvelők és érdeklődők számára egyaránt, párbeszédet kezdeményezzen az épített és nem épített környezetről, gondolkodásra és cselekvésre ösztönözzön.
Borítókép: Best in the World