Kisvárda neve immáron harmincötödik éve egyet jelent a külhoni és anyaországi színházak, színtársulatok éves seregszemléjének zajos forgatagával. A június 23. és július 1. között rendezett Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiváljának hagyományosan színes versenyprogramját a Bajor Gizi Színészmúzeumban ismertették a szervezők.
A versenyprogramot kihirdető sajtótájékoztató házigazdája Nagy Szilvia színművész volt – az alkalmon felszólalók sora Bogdán Zsolttal, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színészével indult, aki felidézte kellemes kisvárdai emlékeit.

A személyes hangvételű beszámolót követően a kisvárdai polgármester képviseletében, illetve a fesztivál nagyköveteként Leleszi Tiborné beszélt a fesztivál kulturális és turisztikai jelentőségéről. Szavaihoz Nyakó Béla, a Kisvárdai Várszínház és Művelődési Központ és a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiváljának igazgatója csatlakozott, aki
az évfordulós rendezvény díszvendégként a beregszászi társulatot nevezte meg, akik a versenyben A helység kalapácsának előadásával vesznek részt.
Amennyire jellemző, hogy számtalan színész második otthonaként gondol a szabolcsi településre, oly mértékben volt kihívásokkal teli az idei versenyprogram összeállítása. Minderről Balogh Tibor beszélt, aki az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet (OSZMI) előadóművészeti osztályának főtanácsadójaként és a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiváljának művészeti tanácsadójaként felel a szelekcióért. Az előző évekhez hasonlóan a fesztiválon bemutatkozó produkciók idén is szakmai zsűri előtt mérettetnek majd meg.

A fesztiválra két díszelőadást hívtak meg:
Andrei Șerban rendezésében A doktort tekinthetik meg a résztvevők a Csiky Gergely Állami Magyar Színház társulatának előadásában, valamint a Kis Domonkos Márk rendezte Szemet szemért című darabot mutatja be a Déryné Társulat.
A versenyprogramban a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata Ivan Viripajev Részegek című előadásával vesz részt, a nagyváradi Szigligeti Színház a Figaró házassága, avagy egy őrült nappal, míg a Komáromi Jókai Színház František Langer Külvárosával érkezik. A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház Ivan Viripajev Oxigén című darabját, az Újvidéki Színház a III. Richárdot, a Csíkszeredai Csíki Játékszín a Hegedűs a háztetőnt adja majd elő. Koprodukciós versenyelőadással érkezik a Novem Színházi Szervezet, a Zentai Magyar Kamaraszínház és a magyarkanizsai Regionális Kreatív Műhely, ők Tolnai Ottó és Petrik Pál motívumai alapján adják elő az Élőhomokot.

Szintén közös előadással érkezik az Aradi Kamaraszínház és a Szegedi Pinceszínház – ez az Amadeus. Kézdivásárhelyről az Udvartér Teátrum a Love Me–t hozza, Kassáról a Thália Színház a Szentivánéji álmot, Szabadkáról a Kosztolányi Dezső Színház Gunilla Boëthius A föld fia című darabját. A Pinceszínház a Mirad, egy fiú Boszniából című darabbal, a Tomcsa Sándor Színház a Leenane szépe című drámával, míg a Szabadkai Népszínház Magyar Társulata a Nem élhetek muzsikaszó nélküllel versenyez. A találkozó nem maradhat Petőfi nélkül: a beregszászi Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház A helység kalapácsát, a marosvásárhelyi Spectrum Színház a Petőfi-költemények és Arany János azonos című művének felhasználásával készült Bolond Istókot hozza.

A versenyprogram kihirdetését Bogdán Zsolt és a Kaláka Együttes közös, zenés-verses Kányádi-estje, a Vannak vidékek követte.
Fotók a sajtótájékoztatóról: Kovács Éva, képek az előadásokról: Színház Online, borítókép: A helység kalapácsa