A képgereneráló Midjourney segítségével készültek a nanorobotokról szóló Szív és Lélek illusztrációi.
A mese az emberi erekben gyógyító céllal alkalmazott nanorobotokat személyesíti meg. Ezért Vámos szerint adekvát választás volt a mesterséges intelligencia (MI) illusztrátornak: „Ez egy kísérlet, a kíváncsiság hajtott.
Viszont a mesekönyv története is indokolta, hogy új utakat keressünk. A Szív és Lélek arról is szól, mennyire hasznos tud lenni, ha valaki innovatív.
Ha elhagyja a szokványost.”
A mesekönyvet novemberben tervezi megjelentetni az Athenaeum Kiadó, melynek munkatársát, Kiss Viktort idézi a közlemény a folyamatról: „A Midjourney egy képalkotó generatív mesterséges intelligencia szoftver, amely a felhasználók által megadott angol szövegből és néhány paraméterből, illetve feltöltött képből képes nagyon rövid időn belül az utasításainknak megfelelő képeket készíteni.
A technológia nem csupán létező fotókat ollóz össze, hanem képes olyan képi tartalmat alkotni, amely a valóságban nem is létezik.
Ismer művészeket, stílusokat és korszakokat, híres embereket, és ismeri a fotózási szakkifejezéseket is. A Midjourney és a hozzá nagyon hasonló megoldások rendkívüli sebességgel fejlődnek – jellemzőjük, hogy minél többen és többet használják, annál ügyesebb lesz maga a program is.
A Midjourney illusztrációs célra történő használatának vannak hátrányai is,
például a szoftver nem képes ugyanazon karaktert (egy orvost, egy kutyát stb.) képről-képre ugyanolyan formában megjeleníteni, ezeket a karaktereket megjegyezni, vagy nem tudjuk újra előhívni és egy másik jelenetbe belehelyezni. A képek utólagos szerkesztése, egységesítése ezért sok esetben elkerülhetetlen.”
Forrás: Litera.hu