Idén november 22-29. között rendezik meg a Verzió Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivált Budapesten és hat vidéki városban. A Verzió immár huszadik alkalommal próbálja a nézőkhöz közelebb hozni a legaktuálisabb emberi jogi kérdéseket.
A magyar versenyprogramban idén hét friss alkotás lesz látható, összesen pedig több mint nyolcvan filmet lehet majd megtekinteni. Ezek közt szerepel a Somogyvári Gergő által rendezett Fanni kertje című alkotás, amely a társadalomból elmenekülő, már-már mesebeli lény mindennapjairól szól. A film főszereplői Fanni, a családjából kitaszított 19 éves transz tinédzser, és Laci, a keménykötésű, egykori gyári munkás. A két egymásra utalt ember egyfajta apa-lánya kapcsolatban próbál családot és otthont létrehozni. A fesztiválon debütáló film
egy különös felnőtté válás történetén keresztül mesél az emberi kapcsolatok fontosságáról és a feltétel nélküli elfogadásról.
A fesztivál nyitófilmje a Nem tűnünk el Alisa Kovalenko rendezésében, amely először az idei Berlini Filmfesztiválon debütált. A film bemutatja, ahogy a Donyec-medencében egy csapat fiatal a felnőttkor küszöbére ér, és a világ meghódításáról álmodozik.
A forradalom öt évszaka című film rendezője illegalitásba vonult és különböző álneveket használt a szíriai forradalom dokumentálásához: Damaszkuszban Linának hívják, míg Homszban Maya néven haditudósító, Aleppóban pedig Lama néven ismerik.
Lina kicsempészett videókon örökíti meg saját és barátai gondolatait és emlékeit,
amint egyre jobban elmerülnek a szabadságért folytatott harcban. Az alkotás az idei Sundance Filmfesztivál nagydíjának jelöltje volt.
Ibrahim Nash’at filmje, a Hollywoodgate a tálibokat követi egy éven át Afganisztánban, miközben azok kisajátítanak egy, az amerikaiak által hátrahagyott fegyverraktárat, és fundamentalista milíciából nehézfegyverzetű katonai rezsimmé alakulnak.
A nemzetközi versenyszekcióban szerepel az Anyaföld című megrázó alkotás. Az egyre elégedetlenebb belorusz lakosság számára a hadseregben zajló erőszakos bántalmazás, kínzások és gyilkosságok jelentik a lobbanáspontot. A film bemutatja a dedovscsina működését, amely a hadseregben alkalmazott, államilag irányított beavatási szertartás.
Az Antropocén szekcióban idén is a bolygónkat érintő problémákat bemutató filmeket láthatunk.
Ilyen például A Föld éneke, amelyben Norvégia hegyvidéke nyújtja a díszletet egy varázslatos utazáshoz. A lírai filmben Margreth Olin filmrendező idős szüleivel indul el a végtelen vadonba, és bemutatja, hogyan rezonál egymással a környezet és az ember belső léte. A Megszólal a mélység című film pedig a mélytengeri bányászat egyelőre még szinte ismeretlen következményeiről szól. A Jason Momoa narrációjával készült film geopolitikai, tudományos és vállalati szempontokból világít rá az óceán fontosságára a földi élet fennmaradása szempontjából.
A Munka szekcióban vetítik az Aranyfonál című alkotást, Nishtha Jain rendezésében. A csodálatosan komponált képek a bengáli jutagyártás utolsó perceit örökítik meg, amely szinte semmit sem változott az ipari forradalom óta.
A Diák- és elsőfilmes versenyben debütál Skovrán Tünde filmje, az Aki nem vagyok. Sharon-Rose Khumalo,
a dél-afrikai szépségkirálynő identitásválságba kerül, amikor megtudja, hogy interszex.
Az egyetlen, aki hajlandó segíteni neki, egy férfiként élő interszex aktivista. A két párhuzamos, de széttartó történet közelről mutatja meg, milyen egy férfiakra és nőkre leosztott világban élni azoknak, akik mindkét nembe vagy egyikbe sem tartoznak.
A Verzió keretében teret kapnak a filmes műfajok határterületén mozgó alkotások is. Ilyen a Vektor VR-szekció, melynek alkotásai olyan élethelyzeteket mutatnak be, amelyek a VR médiumán keresztül még erőteljesebben hatnak. A beválogatott produkciók környezetünk változásának hosszútávú hatásait mutatják be, valamint az erőszak mechanizmusait vizsgálják.
A kísérő szakmai programok idén sem maradnak el: a Young Critics filmkritikus workshop, valamint a DocLab történetfejlesztő és vágó workshop is megrendezésre kerül.
Továbbá ingyenes programokkal is jelentkezik a fesztivál.
A Verzió Specials szekció, a Budapesti város/arc/képek filmjei és Peter Nestler rendező retrospektív vetítései ingyenesen lesznek megtekinthetők, azonban a programokra regisztráció szükséges.
Budapesten a Toldi és a Corvin moziban vetítik majd a filmeket, míg vidéken Szegeden, Szombathelyen, Debrecenben, Kecskeméten, Miskolcon és Pécsen lesznek láthatók válogatások az alkotásokból. A fesztivál online filmtára, a Verziótéka november 30. és december 10. között várja azokat, akik online szeretnének csatlakozni az idei Verzióhoz.
Képek: Verzió Filmfesztivál