Nem egyszerű tíz dalra redukálni egy ilyen szemlét a 2023-as hazai évről, de végül a „színesebb” panorámára való törekvés jegyében valahogy mégis sikerült. Természetesen, abszolút szubjektív, mint minden válogatás, és ami még fontosabb: a dalok NEM állnak semmiféle sorrendben. Következzen tehát randomizált elrendezésben tíz plusz egy olyan hazai, keményzenei alkotás 2023-ból, melyeket érdemes nem elkerülni.
Heedless Elegance – The Way Of Every Loss
A Heedless Elegance ezzel egy olyan ékkövét hozta össze, amit nehéz lesz megismételni, megugrani. A bátrabb sampler-használat és a rájuk jellemző „arctépős” (jó értelemben nem túlgondolt) riffelések egy olyan balanszát sikerült elkapniuk, egy olyan dallamvilág és olyan dinamika keresztmetszetében, hogy a stílus nemzetközi képviselői is igencsak irigykedhetnek a The Way Of Every Loss-ra.
Diabolus In Musica – Beszélj szépen
Az Ørdøg kistestvéreként színrelépő Diabolus In Musica egy akusztikus side projectnek indult, amely azóta önálló életre kelt. 2023-as, Sárkányfejezet című lemezük alapján legalábbis egyelőre ki merem jelenteni, hogy számomra az „anyazenekart” is meghaladta. Kiemelhetnék sok dalt, a Cölöpök vagy az Áruló helyett azonban mégis a Beszélj szépent listázom itt. A zeneileg és szövegileg is különösen erősre sikeredett mű izgalmasan elegyíti a műfaji hagyományokat a projekt világával, merészen, de abszolút jól és sikerülten bánva a disszonánsabb, szűkített hangzásokkal. A mesterséges intelligencia és Magyar Dániel zseniális klipje pedig rekontextualizálja az egész dalt egy afféle poszthumán, posztapokaliptikus vízióval.
Thy Catafalque – Alföld
A Thy Catafalque 2023-as nagylemezének címadó dala elképesztő érzelmi, műfaji utazás, ilyen tekintetben az egész projekt kicsinyítő tükreként is tekinthetünk rá. Kátai Tamás zsenije mintha csak nőne az évekkel, most pedig nem volt rest egy durvább, nyersebb témákkal és hangszereléssel dolgozó lemezzel meglepni a közönségét, aminek vehemenciája többszöri meghallgatás után is bizonyítottan jól áll neki, kétségkívül működik. És úgy tűnik, 2024-re is készül valamivel…
Lazarvs – Perpetual Rule
Tavaly a Blackest című anyaggal nyúlt kicsit vissza a Lazarvs (ex-Apey & the Pea) a korábbi éráihoz, szinkretizálva mindazokat a névváltást kísérő Lazarvs-lemez hevesebb agressziójával. Ez pedig egyedien nyomasztó anyagot eredményezett, melynek egyik csúcspontja a már szinte lírai Perpetual Rule, ahol Áron András (ének-gitár) más, kevésbé durva projektjeiből (Aron Andras / Apey / Aron Andras & the Black Circle Orchestra, Trillion) ismert oldala mintha beszűrődne a Lazarvs téveszthetetlen, a helyét nemzetközileg is bárhol megálló világába.
The Devil’s Trade – Vidékek vannak idebenn
Eredetileg a Flashing Through the Lack of Light szerepelt volna a listán, de végül, hogy gyarapítsa az anyanyelvű alkotások sorát, a legalább olyan jó – hisz amit Makó Dávid akár egyedül, akár zenekarával művel, szinte kivétel nélkül arany – és elragadó flessel bíró, hasonlóan doomos (a nagylemez címét is adó) dal mellett nem engednék elmenni senkit. Vigyázat, garantált libabőr!
Grand Mexican Warlock – Black God
A szintén gyönyörűen építkező Black God a tavalyi év végén debütáló Eulogy egyik legütősebb dala. A Grand Mexican Warlock a hazai keményzene egyik legmerészebb formációja, melynek színességét és energikusságát jól példázza ez a velős track.
AWS – Odaát
Ha évek óta írnék ilyen listát, biztosan mindig szerepelne az AWS, mert olyan zeneszerzői kvalitásokkal rendelkeznek, amivel könnyedén a hazai élvonal egyik zászlóvivői lettek. A már Stefán Tamással közös dal szívszakító tisztelgés és emlékezés, mely hozza az AWS-esszenciát és professzionalitást. Az Odaát a líraiság és az arcletépés mentén méltósággal görgeti tovább ezt a mindig fejlődni képes „csodát”, amit AWS-nek hívunk.
The Southern Oracle – Terrorizer
A Terrorizer formájában egy megkapóan combos hardcore dallal vág pofon a The Southern Oracle. Nincs is mit köntörfalazni, ez a The Most Corruptible Souls egyik legsikerültebb trackje. Akinek tetszik, és még nem ismerné a csapatot, irány meghallgatni a lemezt, és elcsípni a zenekar 2024-es tizenötödik jubileumot ünneplő turnéját!
Fatal Error – Hátrakötött kézzel
Igazi rocksláger (ami a Fatal Errortól nem szokatlan teljesítmény), talányos zenei és szórakozott-szórakoztató szövegbeli megoldásokkal. A Fatal Error szerethetően ötvöz mély és humoros minőségeket, ennek iskolapéldája lehet ez a koncerten még ennél is nagyobbat robbanó dal.
Angertea – Embrace of Lizards
Hogy miért csak szuperlatívuszokban szokás az Angertea-ről beszélni, azt bármelyik lemezük vagy koncertjük megmagyarázza. Ám tegye ezt most meg legutóbbi LP-jükről (Darkmind, 2023) az Embrace of Lizards. Jó, hogy van egy Angertea, hiánypótló projekt az országban. Reméljük, sokáig zúznak még.
+1: Mindgate – I’ll Be Fine
Ígéretes projektnek tűnik a 2023 szinte „utolsó pillanatában” debütáló Mindgate, akik az idei évet a bemutatkozó nagylemezükkel indították. Az I’ll Be Fine abszolút nemzetközi színvonalat produkál minden téren, de ez a Goodbye (LP, 2024) egészéről is elmondható.
A borítóképet Pauló-Varga Ákos szerkesztette.