Karosi Júlia Inner Voice című hatodik albumát az észt zongoraművésszel, Kristjan Randaluval készítette. A lemezen, ami a berlini XJAZZ Music kiadásában jelent meg, új kompozíciók mellett népdalfeldolgozás és klasszikus szerzők – Muszorgszkij, Bartók, Villa-Lobos – műveinek átiratai is szerepelnek. Az album dalainak születéséről a bátran kísérletező énekesnő mesélt.
A lemez címadó kompozíciója, az Inner Voice még a Covid alatt született, akkor kezdett formálódni. Akkoriban sokat kirándultunk a családommal, hogy kiszabaduljunk a nyomasztó érzések börtönéből. Egy ilyen „karantén kirándulás” alkalmával (ahogyan a kisfiam nevezte) felmásztunk egy magas hegyre, és onnan lenézve kezdtem ezt a dallamot dúdolni. Utána született hozzá a szöveg,
ami a belső hangot szólaltatja meg, mely belső kapukat nyit meg, a végtelen felé.
A szöveg, és a dal írásakor felidézett érzés összekapcsolódik egy visszatérő álmommal is: kiskorom óta gyakran álmodom azt, hogy repülök. Ez a kompozíció erős tartalmi szála lett az anyagnak, ezért lett ez a címadó szerzemény.
Tematikus értelemben véve a párja a Soul Place című dal, mely arról szól, hogy mindannyiunk számára van egy hely (legyen az fizikai hely, egy tevékenység vagy akár egy személy), ahol vagy aki mellett
a lelkünk megnyugvásra talál.
Egy idő után, ha megtaláltuk ezt a helyet, folyton érezzük a hívást, hogy mennünk kell, ott kell lennünk, nincs maradásunk máshol.
A lemez többi dalához is erősen kapcsolódok személyesen. Muszorgszkij Une Larme című zongoradarabjához, ami egy kis gyöngyszem, angolul írtam szöveget. Az első versszak anya és lánya misztikus kapcsolatát járja körül, a második versszak az „élet egy álom” témakörét.
Meghatározó klasszikus darab számomra Villa-Lobos Bachianas Brasileiras no. 5. dala is, melyet szintén átdolgoztunk a lemezre, és amelyet még anyukám hasában hallgattam először, hiszen akkor vette lemezre ezt a dalciklust, amikor engem várt.
Elsősorban a vendégszólista Ingrid Jensen tiszteletére, és mert nagyon illik a zenei anyaghoz, egy Kenny Wheeler kompozíció is rákerült az albumra. Ez a Sea Lady, Norma Winstone csodás szövegével.
A sellőlány a végtelenhez szokott lelkével nem tudja megszokni a fiú földhöz kötöttségét.
Dalai kétségbeesett kiáltássá változnak, melyet a fiú nem ért meg. Megrendítően szép zene és szöveg.
A lemezen szerepel három Kristjan Randalu-szerzemény: The Apology, Water, valamint Someday Once Again. Az első két szerzemény Ralph Waldo Emerson szövegeire született, aki egy különleges panteista filozófiát képviselt. A szövegei
a természet transzcendenciáját éneklik meg, kicsit misztikus nyelven.
Kristjan zenéjével együtt nekem ezek a dalok olyanok, mintha imák lennének a természethez. A Someday Once Again Kristjannak egy korábbi kompozíciója, mely trióban új megszólalást kapott erre az albumra.
A lemezen szerepel egy magyar népdal-feldolgozás (Fúvom az énekem) és egy Bartók Mikrokozmosz-átdolgozás is, a 146-os Ostinato. A magyar népzene egy hatalmas kincs, örök inspiráció számomra. Megmerítkezni abban, ahogyan a nyelvünk furcsa prozódiája a lehető legtermészetesebb és legzeneibb módon kapcsolódik össze dallammal és ritmussal. Mindig lenyűgöz a népdalaink egyszerűsége és mélysége.
Bartók Mikrokozmosz darabjai pedig évek óta fontos részét képezik énekes tréningemnek, pedagógiámnak,
és előadói, alkotói stílusomon is sokat formáltak. Hangszeres etűdökként kezdtem gyakorolni őket, egy saját pedagógiai anyagom is született ebből, aztán előadásra is egyre többször vettem őket elő. Az Ostinato egy virtuóz darab, de a középrészben megtörtük a ritmikus részt egy szabadabb, rubato ívvel, hogy utána visszarobbanhasson a mindent maga alá söprő bartóki groove.
Kurt Weill,egy másik klasszikus szerző, akinek a darabját átdolgoztuk. A négy dalból álló, Walt Whitman verseire íródott dalciklusának a második darabját dolgoztuk át, ez a Beat!Beat!Drums, mely a háborúról szól, és örök, szomorú aktualitása van.
Egy szöveg nélküli kompozícióm is felcsendül a lemezen, a Tig-Tag, avagy fogócska. Ez egy játékos kompozíció, ahol a dallamok egymást kergetik, hol utolérve, hol egymás farkába harapva, hol tovaszáguldva.
Borítókép: Karosi Júlia Facebook-oldala