Tíz kategóriában vehették át a Prima Primissima Díjakat a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a december hatodikán a Müpában megtartott gálaesten.
A 2003-ban alapított díj célja, hogy megőrizze a magyar értelmiség szellemi eredményeit, hogy elősegítse a hazai tudomány, művészet, kultúra és sport fejlődését egy hatalomtól és politikától független kitüntető cím adományozásával, amelynek megkérdőjelezhetetlen értéke van a közvélemény szemében. A díjat gondozó alapítványhoz érkező jelölésekből
minden évben kategóriánként három, összesen 30 nevet választ ki a hattagú kuratórium.
Magyar építészet kategóriában Földes László építész; képző- és iparművészet kategóriában Mengyán András képzőművész; oktatás és köznevelés kategóriában Lajos Józsefné matematikatanár; tudomány kategóriában Roska Botond neurobiológus; magyar népművészet és közművelődés kategóriában Salamon Beáta népzenész vehette át az elismerést.
Ismeretterjesztés és média kategóriában Betlen János televíziós műsorvezető kapta a díjat. Sport kategóriában Gyulay Zsolt olimpiai bajnok kajakozó; magyar irodalom kategóriában Temesi Ferenc, író, műfordító; zeneművészet kategóriában Rúzsa Magdolna; színház-, film- és táncművészet kategóriában pedig Rudolf Péter vehette át az egyenként 20 millió forinttal járó elismerést.
Az ugyancsak 20 millió forinttal járó Közönségdíjat a Szentegyházi Gyermekfilharmónia (Fili), 100 tagú gyermekkórus és 40 tagú ifjúsági szimfonikus zenekar kapta.
„Megint sikerült olyan embereket díjaznunk, akik
kiemelkedő teljesítményt, kiemelkedő eredményeket értek el
és hozzájárultak hazánk tudományos, kulturális értékeinek a gazdagításához, sportsikereihez, oktatásához, neveléséhez és társadalmunk fejlődéséhez” – fogalmazott Csányi Sándor, a kuratórium elnöke.
A Prima Primissima Közönségdíjjal járó pénzösszeg felajánlója a Prima Primissima alapító Demján Sándor özvegye, Demján Sándorné Lídia.
Forrás: MTI
Borítókép: Prima Primissima Díj