A Szíház- és Filmművészeti Egyetem nyílt levélben tiltakozott az alapítványi működésre való átállás körülményei miatt, a hallgatók tüntettek, elismert színészek álltak ki az egyetemi autonómiáért, a Parlament azonban július 3-án megszavazta a szeptember 1-i határidőt. Az egyetemet a jövőben fenntartó alapítvány vezetőségének kijelölése az SZFE félelmeit látszik igazolni, ezért újabb felszólalásokat vont maga után.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium július 31-én bejelentette a kuratórium leendő tagjait.
Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója lesz az elnök.
A testületnek mellette Bacsa György, a MOL stratégiai ügyvezető igazgatója, Lajos Tamás operatőr-producer, Rátóti Zoltán színész-rendező, és Világi Oszkár, a SLOVNAFT igazgatóságának elnöke, vezérigazgatója lesz a tagja, írja az Index.
Többek között Vidnyánszky fia, Ifj. Vidnyánszky Attila is elmondta a gólyaesküt, mellyel felszólalt az átállás ellen.
Az egyetem szenátusa a hírre közleményt adott ki:
„A sajtóból ismertük meg a leendő fenntartónkat – a Színház- és Filmművészetért Alapítványt – irányító kurátorok névsorát.
A névsor világossá tette, hogy a kuratórium megbízója sem a kurátorok személyére tett javaslatainkat, sem a kiválasztásukra kidolgozott szakmai szempontrendszerünket nem vette figyelembe.
Szemben a korábban lebegtetett lehetőséggel az egyetem egyetlen képviselője sem kapott helyet a testületben.
A kuratórium nem ismeri az SZFE valós működését. Vidnyánszky Attila személyében olyan elnök kapott felhatalmazást, aki nyilatkozataival évek óta következetesen és céltudatosan rombolja egyetemünk hírnevét.
A kuratórium további tagjainak ugyanakkor nincs számot tevő felsőoktatási tapasztalata.
Mindezek együttesen ismét azt bizonyítják, hogy esetünkben a modellváltás valódi célja nem az oktatás korszerűsítése, színvonalának emelése, hanem a minőséget és a hagyományokat semmibe vevő erőszakos térfoglalás, a szabad gondolat korlátozása.”
A kuratóriumot az egyetem hallgatói önkormányzata sem fogadja el,
mert abban nem valósul meg az általuk elengedhetetlennek tartott 3:2-es arány, vagyis három tag az egyetemi szenátus, kettő a minisztérium jelölésében.
A hírre felmondott Zsámbéki Gábor Kossuth- és Jászai Mari-díjas rendező,
a kaposvári Csiky Gergely Színház korábbi igazgatója és lemondott az Elméleti és Művészetközvetítői Intézetének megbízott vezetői tisztségéről Gáspár Máté. Előbbi közleménye szerint: „Zsámbéki Gábor, aki 1979 óta oktatott színészosztályokat, felbontotta szerződését a Színház- és Filmművészeti Egyetemmel. Szeptember 1-től, az új kuratórium belépésétől kezdve már nem tanít ott.”
A kuratórium színházi tagjainak felsőoktatási, vezetői tapasztalatait az Index cikke gyűjtötte össze.