Intenzívebbé vált a Színház- és Filmművészeti Egyetem átalakítása körüli vita. Miközben egyetemi tanárok és az Örkény Színház munkatársai szolidaritást vállalnak az intézménnyel, egyúttal politikai irányba is terelődik a diskurzus, az SZFE ezért újabb közleményt adott ki, melyben a „a tájékozódás tisztességét” kéri minden véleménynyilvánítótól.
Az Örkény Színház az egész színházi szakmához fordult nyílt levelével, azzal az indoklással, hogy „a művészeti képzés minőségének védelme, erodálódásának megakadályozása rajtunk, színházi embereken áll.” Nem akarnak megragadni a szolidaritásnyilvánítás puszta szavainál, ezért azt kérik: „Gondoljuk át közösen, hogy mink van, és ebből mit tudunk felajánlani az egyetemen veszélybe került szellemi közösségeknek.”
A pályatársak „felelős tettekre” vonatkozó ötleteit a szolidaritas@orkenyszinhaz.hu email-címre várják.
Az ELTE huszonkilenc munkatársa írta alá azt a nyilatkozatot, melyben szolidaritásukat fejezik ki az SZFE oktatóival és hallgatóival.
Bíznak abban, hogy továbbra is fenn fognak állni a szakmai együttműködés lehetőségei.
Augusztus 10-én, hétfőn az SZFE Intézetvezetői Tanácsa közleményt adott ki, ebben „elítél minden szélsőséges megnyilvánulást”, legyen az akár a „védelmükben” tett antidemokratikus kijelentés, vagy „ellenük” irányuló, az egyetemi polgárok „szabadságjogait alpári módon megkérdőjelező” kijelentés.
„Az SZFE közössége számára mindenekfelett fontos szempont az Universitas sok száz éves hagyománya: az alaptörvény által is biztosított egyetemi autonómia sértetlensége.”
– zárják a közleményt. Az egyetem Film- és Médiaintézete pedig Lajos Tamás operatőr, producer, leendő kuratóriumi tag tévedéseit igazította helyre közleményében. Lajos Tamás kijelentései a forgatókönyvíró- és rendezőképzésre vonatkoztak, annak meglétét, illetve sikerét hiányolták.
Jordán Tamás, a szombathelyi Weöres Sándor Színház igazgatója, főiskolai docens Vidnyánszky pápa címmel írt szatírát, melyben a leendő kuratóriumi elnököt a magyar színházi élet fejeként határozza meg. Szeretné, ha ebben a tisztségében kicsit hasonlítana XVI. Benedek pápához, akit Jordán a következő évadban játszani fog. A próbafolyamat során a Nemzet Színésze együtt él Benedek pápával, és átérzi problémáját: tele van kételyekkel. Ezt kívánja Vidnyánszkynak is. „Eminenciád elmondta, hogy mely okok teszik szükségessé az alapítvánnyá alakítást. Ezek egyike az, hogy a Színművészetin igen gyenge a képzés.
Csak kérdezem Szentségedtől, hogy mire alapozza ezt a kijelentést. Látott talán kellő számú vizsgaelőadást, hogy ezt a véleményt kialakítsa?
Vagy látta valaha a végzett hallgatók munkáit, melyek esetleg igen gyatrán sikerültek?”
Az ügyben az M5 Híradójának szólalt meg Vidnyánszky.
Általánosságokban beszélve leszögezte, hogy építeni, nem rombolni, sokkal nagyobb szabadságot biztosítani érkezik az egyetemre, amely „új korszak előtt áll”.
„Új dimenziót” kívánnak nyitni az intézmény számára. Részletekre irányuló kérdéseket azonban az M5 riporterétől nem kapott, és nem is beszélt konkrétumokról. E helyett a személyére irányuló, nem szakmai alapú, ellenzéki politikusi támadás cáfolásával folytatódott a műsor három perces, egyetemi modellváltásokról szóló része. Utóbbi véleménytől határolódik el az SZFE is közleményében.
Ezzel párhuzamosan a kuratórium leendő tagja, Rátóti Zoltán és Karsai György, az SZFE tanára közötti levélváltás is ellehetetlenült, Rátóti részéről sértettségbe fulladt szakmai párbeszéd helyett, noha a színész-rendező korábbi interjújában épp a kölcsönös bizalmat hiányolta.