Fásultság, kilátástalanság jellemzi a magyar szinkron világát, állapította meg az Előadóművészeti Jogvédő Iroda (EJI) tudományos kutatása, ezért a Színházi Dolgozók Szakszervezetének Szinkron Alapszervezete szakmai konferenciát rendezett a Katona József Színházban, miután egy teljes stáb már tavaly összefogásért adott ki közleményt.
A szinkroniparban dolgozó munkavállalók harminc évvel ezelőtti árakon dolgoznak, ez az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület kutatásának egyik fő eredménye. Nem kapják meg a munkájukért járó anyagi és erkölcsi megbecsülést, nem érvényesülnek tisztességes munkafeltételek.
Teljes mértékben hiányzik a perspektíva a szakmából.
Már tavaly nyáron összefogásra buzdított a Bosszúállók szinkronstábja, és közleményben lépett fel a szakmai kiszolgáltatottság ellen. Rajkai Zoltán elnök akkor a hvg.hu-nak adott interjújában azt mondta: „Kínai munkaerőként dolgozunk a hazai szinkronban”.
Ennek megakadályozását tűzte ki céljául a taggyűlésen három évre megbízott vezetőség: elnöknek újból Rajkai Zoltánt választották, az elnökség tagjai pedig Winkler Kálid Artúr alelnök, Zámbori Soma alelnök, Szalkai-Lőrincz Ágnes alelnök, és Czirják Csilla pénzügyi ellenőr lettek.
A testület fő feladatának a magyar szinkroniparban kialakult, végső soron annak létét veszélyeztető helyzet javítását tekinti.
Az elnökség állást foglalt abban is, hogy erősíti a szinkrondolgozók együttműködését és folytatja a szakszervezeti építkezést a szinkronstúdiókkal és megrendelőkkel, valamint a kulturális kormányzattal folytatott tárgyalási pozícióinak erősítése érdekében.
A stúdiókban nincs képesség arra, hogy együttműködve nagyobb jövedelmet tudjanak kieszközölni a szinkrondolgozók számára.
A taggyűlést megelőző konferencián a szakma képviselői fogadtak el javaslatokat. A szakma képviselői a közös jogkezelés intézményében látják a megoldást. A problémák orvoslása érdekében ugyanis szükség van közvetítői mechanizmusra. A javaslat szerint szétválna a munkadíj és a jogdíj, és így a jogkezelő szervezet határozná meg és gyűjtené be közvetlenül a megrendelőktől a jogdíjakat a szinkronos tartalmak másodlagos felhasználásával kapcsolatban.
Az EJI közös jogkezelőként jelenleg is képviseli a szinkronhoz fűződő jogokat.
A szervezet a konferencián megerősítette, hogy nemcsak a szinkronos szakma, hanem minden filmes előadó érdekeit szolgálná az Európai Unió filmes előadói teljesítményre vonatkozó szabályozása, vagyis a méltányos díjazás átültetése a magyar szerzői jog rendszerébe. Ennek révén például a kódolt kábeltévés csatornák is csak úgy sugározhatnának filmeket, hogy azután megfizetik a jogdíjat.
A borítófotón az elnökség látható.