Új dallal és klippel jelentkezik Balogh Borka, aki Hollandiában alapított angolul zenélő dark indie együttest. A korábbi két lemez szerzeményeinél kiforrottabb hangzásvilágú dal, a Burden az eddigieknél is komolyabb, illetve társadalmilag releváns üzenettel bír – ezért jelenik meg október 10-én, a lelki egészség világnapján.
„Ez a dal haragból született. Haragudtam a világra, mert úgy éreztem, nem fogadnak el az emberek, egyedül vagyok.” – A dal születéséről az énekes-dalszerző Borka mesélt, ahogy arról is, mit jelent számára a Burden.
„Ez egy új korszak kezdete. Kicsit sötétebb, kicsit komolyabb, kicsit erőteljesebb a dal is meg az üzenete is.”
A zene szerkezetét és a szöveget tavaly decemberben írta, majd 2020 elején, februárban rögzítették. Ahogy meséli, a hangszerelés már dinamikusan alakult az alapötletből: „elvittem a zenekaromhoz, ahogy szoktuk. Mindenki hallotta, és egyből tudta, mire gondolok, amint lejátszottam a gitáromon. Kollaborációban vettük fel azt, ami most hallható.”
Borka hangját a számban Remy de Kok basszusgitáros, Marieke Berkvens billentyűs, Guus Veldman dobos és Stanley Ward gitáros játéka egészíti ki, illetve maga is gitározik a felvételen.
„Úgy döntöttünk, kevesebb hangsúlyt fektetünk a tipikus indie rockos hangzásra, ami az első albumom némelyik dalán hallatszott.”
Borka a gitáreffekteket hozza fel példaként a korábbi hangzásra. Most jobban kiemelték a háttérvokálokat, a Burden effektjei igazából ezek. „Megkértem a zenekartagokat, hogy a mély, férfias hangjukkal sötétebb hangzást teremtsenek néhány ponton. Azt kontrasztozzuk a dal zongorás, lágy kezdetével.”
Az énekes úgy érezte, a kiadáshoz jelentős dátumot kell választaniuk. A dal témája miatt adta magát október 10-e, a lelki egészség világnapja. „Borderline személyiségzavarral diagnosztizáltak pár éve. Azt láttam az elején, hogy nagyon sokan félnek, nem mernek beszélni a saját problémáikról.” A nyitottság helyett a normákhoz igazodás kényszerét érzi mindenkiben. „Az a probléma, hogy néhány embernek – velem egyetemben – ez iszonyatosan nehéz. Máshogy gondolkodunk, máshogy érzünk. Az, hogy nem látod, hogy vannak hozzád hasonlóak a társadalomban, teljesen elidegenít.
Volt egy mélypontom, amikor azt éreztem, hogy ezt már tényleg nem bírom, nagyon egyedül vagyok. Nagyon dühös voltam, meg azt éreztem, hogy senki nem ért meg.” A dal erről a lelkiállapotról született, ébresztőként. Azt üzeni:
„Figyeljetek végre! Itt vagyok, és nem vagyok egyedül.”
A dal második fele Borka szerint a sok kirekesztett emberről szól, akik nem tudnak egymásról. A Burdent azért írta, hogy az érintettek észrevehessék egymást, és azért, hogy a téma tabu mivoltát kikezdhesse.
A dalhoz készült klipet Nikola Fin, Merlijn Marcus és Matunda Groenendijk készítették, akik szintén magukénak vallják a stigmák elleni küzdelmet. A videó csináld magad módon készült el, stúdió helyett egy szobában.
A testképet módosító fényeket és festést motivikusan központba helyező látványvilágot Fin, Marcus és Groenendijk választották.
Az énekesnő eredetileg egy mentális betegséggel küzdő barátnőjét kérte fel, hogy a klipben szerepeljen, mert „nagyon erős a tekintete”. Ám ő mentális állapota miatt kórházba került a forgatás előtt, ezért Borkának kellett beugrania, így végül a videó is az ő belső küzdelmét fejezi ki.
Hozzászólások
A hozzászólások le lettek zárva.