A Színház- és Filmművészeti Egyetem leendő osztályindító tanárai, köztük Bodó Viktor, Szamosi Zsófia és Enyedi Ildikó adtak ki közleményt, melyben leírják, hogy az elmaradt tárgyalások miatt nem látják biztosítottnak az oktatás feltételeit, ezért elállnak az osztályok indításától. A kuratórium válasza még azt is vitatja, hogy a közlemény kiadóinak felkérése legitimnek tekinthető-e. 22-én a Fővárosi Törvényszék is döntött a hallgatók azonnali jogvédelméről. A tanárok és a vezetés közleményét is változtatás nélkül közöljük.
„Mi, a Színház- és Filmművészeti Egyetem leendő osztályindító tanárai a mai napig nem kaptunk választ sem az osztályindításokkal kapcsolatos állásfoglalásunkra, sem az Innovációs és Technológiai Minisztériumhoz, dr. Prof. Palkovics Lászlónak küldött levelünkre, ezért az alábbi közleményt adjuk ki.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Színházművészeti Intézete, Film- és Médiaintézete, illetve Elméleti és Művészetközvetítő Intézetének tanári kara novemberben meghatározta a 2021/22-es tanévben induló képzéseket és felkért bennünket az induló képzések egy részének szakmai vezetésére.
Mi, az érintett tanárok, egy november 27-én kiadott közleményben megfogalmaztuk, hogy az osztályindítások általunk kizárólag abban az esetben elképzelhetőek, ha 2020. december 20-ig, a felvi.hu megnyitásáig az alapítói jogokkal rendelkező Innovációs és Technológiai Minisztérium tárgyalásokat kezdeményez az Egyetem oktatói karát teljes jogúan képviselő Minőségmenedzsment Tanáccsal, a HÖK-kel és fenntartóval a szenátus jogkörének visszaállításáról, a rektori pályázat kiírásáról.
Sajnos december 20-ig, a határidő lejártáig előrelépés ebben az ügyben nem történt.
A jelenlegi vezetéssel nem látjuk szakmailag elfogadhatónak és biztosítottnak az oktatás feltételeit.
Az egyetemi autonómia hiányában nem tudjuk képviselni megfelelően a hallgatók jogait és érdekeit.
Egyáltalán nem látjuk biztosítottnak a tanulás és az oktatás szabadságát.
Így fájó szívvel, de elhatározásunknak megfelelően, a mai nappal elállunk az osztályindítástól.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem visszalépő osztályvezetői, azaz:
Színművész prózai szakirány: Bodó Viktor, Gigor Attila, Rácz Attila, Szamosi Zsófia
Mozgókép – filmírás BA: Csuja László, Nagy V. Gergő
Mozgókép – film- és televíziórendezés BA: Nagy Viktor Oszkár, Mátyássy Áron
Mozgókép – gyártásszervezés BA: Sós Judit, Hutlassa Tamás
Mozgókép – filmhang BA: Balázs Gábor, Zányi Tamás
Mozgókép – filmvágás BA: Lemhényi Réka, Kollányi Tamás
Televíziós műsorkészítő BA: Herman Péter, Szórád Máté
Filmrendező MA: Enyedi Ildikó, Gigor Attila
Filmoperatőr MA: Máthé Tibor, Dévényi Zoltán
Látványtervező MA: Pálfi Szabolcs, Radák Judit”
Az SzFe új vezetésének válasza:
„A Színház- és Filmművészeti Egyetem osztályvezető tanárait az SZFE vezetése kéri fel, ez eddig is így volt, ezután is így lesz. A 2021/22-es tanévre még nem kértük fel az osztályvezető tanárokat, így mindazon önjelöltek, akik azt nyilatkozzák, hogy »visszaadják«, »nem vállalják« az osztályvezetői feladatokat, azokat az SZFE vezetése soha nem kérte fel ilyenre.
A 2021/22-es tanévben neves, megbecsült szakemberek fognak osztályokat indítani az egyetemen.
Sajnáljuk, hogy a szakma egy része — köztük az intézmény egyes jelenlegi és volt oktatói — mindent elkövetnek az Egyetem lejáratására, jó hírnevének csorbítására.”
Az egyetem hallgatóinak 22-i posztja szerint a Fővárosi Törvényszék döntött arról, hogy az egyetem vezetésének november 27-i rendelete a félév felfüggesztéséről és a szeptembertől végzett tanulmányi munka semmissé tételéről visszavonhatatlan károkat okozna a hallgatóknak az alaptörvény által biztosított oktatáshoz való jogukban, mely akkor is kárpótolhatatlan lenne, ha a per végül az egyetem új vezetésének adna igazat.
A bíróság így „elrendelte számunkra az azonnali jogvédelmet, mely biztosítja a félév eredményes befejezését,
addig is, míg a kuratórium elleni per folytatódik. A halasztó hatály elrendelésével az oktatás megtiltásáról és a szorgalmi időszak utolsó két hetében megtartott tanórák, valamint a jelenleg is zajló vizsgaidőszak során tett vizsgák figyelmen kívül hagyásáról szóló fenntartói intézkedésekhez a per jogerős befejezéséig joghatás nem kapcsolódik” – írja az SZFE HÖK.
Forrás: Színház.org, 444!.hu, borítókép: Ivándi Szabó Balázs, 24.hu