A Petri György-díj kuratóriuma december 8-án döntött a 2020. évi díjazott személyéről. Idén három alkotó került a fináléba: Locker Dávid, Szemethy Orsolya és Vados Anna, akik közül Szemethy Orsolya kapta meg a Petri-díjat. A díjátadó élő online közvetítésben követhető december 22-én, kedden 18 órától.
A Petri-díj kitüntetettje kettős jutalomban részesül: megkapja egyrészt Jovánovics György szobrászművész Petri-bagatell című munkáját, másrészt a Magvető Kiadó megjelenteti a szerző első kötetét.
Az idei díjátadón Tóth Krisztina beszél a jelöltekről, a fináléba jutottak felolvasását követően a nyertest Márton László laudálja.
Végül Nagy Bálint építész, a díj alapítója adja át a győztesnek járó tárgyi jutalmat a FUGA Budapesti Építészeti Központban.
Az idei díjazott, a képzőművészként már ismert Szemethy Orsolya sok év óta kéziratban lappangó, A következő megálló: a Boldogság című regényét a kurátorok
nyelvi teremtő ereje, műfajokat ötvöző eredetisége és nem utolsósorban humora alapján honorálták.
A zsűri döntése nyomán az idei év jelöltjei közül a legjobb verseskötet Vados Anna Nincs véna című kézirata lett, amely a jelöltek versenyében a második helyezést érte el. Beszédkényszer című verseskötete tervével Locker Dávid is a rövid listára került.
A Petri György-díj kuratóriumának tagjai 2020-ban: Forgách András, Márton László, Tóth Krisztina és Várady Szabolcs. A kuratóriumnak minden évben tagja az előző évi díjazott is, az idei évben Gál Hunor.
Az idei győztest, Szemethy Orsolyát Márton László jelölte, ajánlása szerint: „A regény szerzője képzőművészként – mint festő és grafikus – közismert, sok kiállítása volt, rajzai rendszeresen felbukkannak az Élet és Irodalomban. Kevesen tudják viszont, hogy jelentős írói életműve is létezik, több regény és legalább egy kötetre való rövidpróza.
A kitüntetésre jelölt regényében összefonódik egy ezredforduló utáni budapesti kapcsolattörténet egy időutazásos disztópiával,
a város 1944–45-ös ostromával, a kulturális emlékezetregény ötvöződik a fantasyvel. Irodalmi munkáinak olvasásakor olyan érzésem van, mint amikor Alfred Kubin A másik oldal című híres regényével találkoztam: van valaki, aki nem profi író, hanem egy másik művészeti ágban otthonos, de jelentős művészi képességeit narratív struktúrában, prózapoétikai-nyelvi közegben is tudja működtetni.”
Borítókép: Szemethy Imre és Orsolya (Szemethy Orsolya Facebook-oldala)