„A nénik nyitott ablaknál aludtak, mert olyan szépen énekeltünk” – az UbikTúra első indulóját a Bohemian Betyars tagjaival együtt tizenöt zenész jegyzi. A népzenei alkotótábort egy kétszáz fős zempléni zsákfaluba szervezik a zenekar tagjai, legközelebb várhatóan 2021 nyarán.
Pusztafaluban idén már másodszor tartottak UbikTúrát. „Két éve az első megkeresésünk éppen a falu polgármesterétől jött, aki azt ajánlotta, hogy ha felépítünk egy kilátót a főtéren, akkor ő támogatja a hétvégi táncházat. Több se kellett nekünk.” – meséli Palágyi Máté szervező, a Bohemian Betyars egyik frontembere. „Második alkalommal már vártak minket, nem sok minden történik egy ilyen zsákfaluban, és örülnek a helyiek, hogy népzenét hallhatnak.”
Az UbikTúra a művészeti ágazatokon túl nagy hangsúlyt fektet a környezet felfedezésére is, a program idén közös vonatúttal, kirándulásokkal bővült.
A tábor a vidéki és a budapesti kultúra érdekes találkozási pontja, egy valóban falusi hangulatú, a helyi lakosságnak is befogadható keresztmetszet.
„Az első perctől fogva törekedtünk a jó kapcsolat kialakítására a faluval, ezért minden évben tartottunk egy komolyabb hangvételű templomi koncertet, illetve az esti táncházat mindig ingyenesre hirdettük” – mondja erről Palágyi.
A tábor sokszínű programjában kiemelt szerepe van az akusztikus zenének, idén a Máté Péter-díjas, a Magyar Arany Érdemkereszttel is kitüntetett Ferenczi György, továbbá a Parno Graszt vezetője, Oláh József is a vendégek közt volt. Workshopjukon született meg a Stilórobbanás című dal, aminek varázsát az adja, hogy a dalszöveghez a tábor minden lakója hozzátett.
Az első sor mindig egy helyi népdalból jött, majd aki hozzáírt egy sort, balra adta tovább a papírt, hogy a következő folytassa.
A három nap alatt több mint ötven versszakot írtak közösen, ebből került kiválasztásra végül négy. A zene sokkal szabadabban született, Ferenczi alapjaira Oláh a Terne Cserhaja, Biri zenekarral tette hozzá a többszólamú refrént. A stúdiófelvételen tizenöten vettek részt.
Hallható rajta hegedű, gitár, basszusgitár, cajon, tambura, tabla, ütőgardon, szájharmonika, tangóharmonika, kanna és milliónyi ének.
A dal klipjét a táborozók telefonos videóiból vágták össze. A tervek szerint 2021. július 30. és augusztus 3. között újra lesz örömzenélés és alkotótábor a kétszeres Kossuth-díjas Kaláka egyik alapítója, Gryllus Dániel iránymutatásával.
A borítókép az UbikTúra posztere.