A storytelling segítségével a fiatalok csoportokban ismerhetik és vitathatják meg a roma drámahősök, illetve közösségek sokszínűségét, kihívásait, értékeit, és aktívabb állampolgárrá válhatnak. Ez a (Roma) Hősök a színházban, az oktatásban és a mindennapokban elnevezésű oktatásmódszertan készítőinek egyik fő célkitűzése, melynek nemzetközi elkészítésében a Független Színház Magyarország is részt vett, akik második roma drámakötetük megjelentetésére is készülnek.
A társulat három országgal együttműködve valósította meg a nemzetközi projektet az Erasmus+ finanszírozásával. A Rampa Presentina (Olaszország), The Roma Actors Association – Giuvlipen (Románia) és a para La I+D Independiente Del Teatro Profesional En Andalucía (Spanyolország) társulatokkal közösen dolgozták ki az oktatásmódszertant, amely magyar és angol nyelven is elérhető a társulat honlapján – olvasható a Független Színház Magyarország közleményében.
A módszertanban felvázolják a projektben résztvevő partnerországok történelmi, társadalmi kontextusait.
Rámutatnak a színház és a storytelling lehetőségeire, és arra, hogy a „játékosítás” elve hogyan fejleszti a csoporton belüli viszonyokat.
Számba veszik az egyes országokban már létező oktatási projekteket és módszereket. Összegezik a Magyarországon zajló Roma Hősök kísérleti workshopok fő eszközeit és eredményeit. Bemutatják a különböző országok roma színházait és a workshopok fókuszában álló monodrámákat. Gyakorlati kérdéseket és dilemmákat vesznek sorra, amelyek a további lépések szempontjából fontosak. A módszertannal a fiatalokat akarják inspirálni és fejleszteni.
„A módszertant és az esettanulmányokat ajánljuk színházi és oktatási szakembereknek, illetve roma civil közösségeknek,”
– mondta megkeresésünkre Balogh Vivien, a társulat sajtósa. „Mi magunk és partnereink is alkalmazzuk a módszertant, és támaszkodunk az esetek eredményeire és tanulságaira a roma és nem roma kortárs trénerek által tartott workshopokon, amelyekkel középiskolás és felsőoktatásban tanuló roma és nem roma diákokat, valamint fiatalok informális közösségeit célozunk meg.” – tette még hozzá.
Balogh Vivientől azt is megtudtuk, hogy az együttműködés a tanulmány megjelenésével nem ért véget, új színházi produkciókkal, valamint fiatalokat célzó oktatási programok fejlesztésével folytatják a közös munkát.
A társulat jelenleg is zajló projektjében adománygyűjtő kampányt is indított, hogy megjelentethesse második drámakötetét.
Az első kötetbe az Aranyélet, a Szeretlek, mint állat! és az Örök tél színésze, Farkas Franciska monodrámáját is beválogatták.
Forrás: MTI és KULTer.hu, borítókép: adjukossze.hu