Mintegy hetven érdeklődő gyűlt össze 2021. június 26-án Mátészalkán. Ekkor, a Múzeumok Éjszakája programsorozat keretében adták át az évek óta tervezett, a jelenlegi Magyarország első villamosított lakóházában kialakított Tony Curtis Kávézó és Emlékszobát. Mielőtt kivándorolt az USA-ba, a világhírű színész édesapja, Schwartz Manó Mátészalkán élt. Tony Curtis – Bernard Schwartz néven – már New Yorkban született 1925. június 3-án.
Cservenyák László, a mátészalkai Szatmári Múzeum igazgatója köszöntötte a jelenlévőket, majd utalt az épület múltjára és átadta a szót Kovács Sándornak, a térség országgyűlési képviselőjének, akinek nagy szerepe volt abban, hogy Mátészalka sikeresen pályázott a ház felújításához szükséges anyagi forrásokra. A képviselő elmondta, hogy
a városvezetéssel közösen döntöttek úgy, hogy Mátészalka „régi kisugárzását” szeretnék visszaadni
a felújítással. Kiemelte, hogy a régi zsidó kultúra bemutatása mellett az is céljuk volt, hogy hűek maradjanak a „Mátészalka: Hollywood bölcsője és a Fény Városa” jelszóhoz.

A következő felszólaló Mátészalka polgármestere, Hanusi Péter volt, aki szerint a város most megmentett valami nagyon fontosat a múltja egy darabjából, és ezt méltó körülmények között tudja átadni a következő generációknak. Hogy a megújult Kossuth utca és a kávézónak helyet adó épület milyen érzéseket képes kiváltani, azt mindenki nyomon követhette azokban a videókban, amelyek Jamie Lee Curtis június eleji látogatásáról készültek. Hanusi Péter idézte is a sztárt: „Ebben
a mai, felgyorsult világban egyik napról a másikra elfelejtenek az emberek értékeket.
Elfelejtenek sztárokat. Ma még fent vagy, aztán holnap már lehet, hogy nem emlékeznek rád.” Jamie Lee Curtis köszönetet mondott az összes családtagja nevében, hogy a város megőrzi édesapja emlékét és most örök mementót állított neki.

A polgármester szerint Tony Curtis valóban büszke volt arra, hogy ebből a városból származik. Felelevenítette, hogy a színész kétszer járt Mátészalkán, és amikor először befordult a Kossuth utcába, felkiáltott: „Apám, amikor ezt a kisvárost emlegette, azt mondta, hogy: Nem nagy város, de olyan kis elegáns.” Hanusi szerint az utolsó pillanatban menekült meg a ház.
1888-ban, New Yorkkal és Párizzsal egy időben, Budapestet öt évvel megelőzve jelent meg a közvilágítás Mátészalkán,
a mai Magyarország területén elsőként. Az épületben ezért kapott helyet egy villamosítástörténeti kiállítás is. A polgármester bízik abban, hogy akik kíváncsiak Tony Curtisre, azok egy kávé elfogyasztása után megtekintik ezt a tárlatot is, illetve a szintén most megnyílt babagyűjteményt, amely Szamosi Istvánné, a tavaly nyugdíjba vonult elismert mátészalkai óvónő felajánlásából született.

Szalkai Gábor, az ELTE Regionális Tudományi Tanszékének egyetemi docense, az épület egykori tulajdonosainak leszármazottja is megtisztelte jelenlétével az eseményt.
A ház a holokausztig volt a zsidó családé, akik a Schwartz névről magyarosítottak Szalkaira.
Ezért hívják Szalkai-Schwartz háznak is az épületet. A család egyik tagja, Szalkai Margit a dualizmus jelentős politikusának, az első zsidó származású miniszternek, Vázsonyi Vilmosnak volt a felesége. Szalkai Margit apja, Schwartz Jakab vezettette be az áramot az épületbe.

Az utolsó beszédet Szalkai Gábor mondta. Felidézte, hogy sokáig nem tudta, honnan ered a családneve, hiszen három olyan település van a történelmi Magyarországon, amelyben szerepel a szalka szó. Először 2007 nyarán járt Mátészalkán, amikor Kárpátaljáról tartott hazafelé, és kénytelen volt a vasútállomáson tölteni az éjszakát, mivel nem volt csatlakozás. Ekkor még fogalma sem volt arról, hogy pont azon a településen van, amelyhez családja annyi szállal kötődik.
Néhány hónappal később egy véletlen folytán derült ki, hogy a Szalkai név innen ered.
Még abban az évben visszatért a városba, és meglátogatta ősei egykori, akkor már romos állapotú házát. Számára felnőttkori élmény volt a családi múlt felfedezése. Azóta többször is járt a városban, az ükszülei itt vannak eltemetve az izraelita temetőben.

A bejáratnál elhelyezett nagyméretű televízión azt a magyar felirattal ellátott videót nézhettük meg, amelyben Jamie Lee Curtis köszönti az édesapja tiszteletére létrehozott emlékszoba leendő látogatóit. A felújított épületbe belépve egy előtérbe jutunk, ahonnan a kávézóba léphetünk be. Jobb oldalon van a pult, középen székek és asztalok, a falakon a Van, aki forrón szereti plakátjai. A pulttal átellenben két 35 mm-es hangosfilm-vetítőgép és egy filmáttekercselő asztal kapott helyet. A mozigépektől balra eső falon a Tony Curtis legfontosabb filmjeit, illetve a magánéletét megidéző harminchét fotó látható részletes leírásokkal. Akik nem annyira ismerik a színész filmjeit, azoknak is
sok érdekességet tartogat ez a fal, mert bepillantást enged az 1950-1960-as évek Hollywoodjába,
és egészen az 1990-es évekig követi nyomon a színész karrierjét. Sok apró részletet megtudhatunk például a Van, aki forrón szereti forgatásáról is. A mozigépek és a fotók által közbezárt sarokban jutunk be az emlékszobába, ahol Tony Curtis pályafutását a fotófalhoz képest kevesebb képpel és több szöveggel mutatják be. Itt kaptak helyet a színész utolsó felesége által felajánlott személyes tárgyak is, mint például filmes díjak, egy kalap, George W. Bush amerikai elnök levele, két Tony Curtis-festmény (mert a színész festett is!) és két jelmez.
Összességében egy igazi kisvárosi, családias hangulatú megnyitóünnepségen lehettek jelen az érdeklődők, sokan üdvözölték ismerőseiket a tömegben. A megjelentek többsége felnőtt és nyugdíjaskorú volt, kevés fiatalt lehetett látni.
Remélhetőleg a múzeum meg tudja majd szólítani az ifjabbakat is,
ebben sokat segíthetnének a helyi iskolák, akik tanulóikat akár osztályfőnöki órán is elvihetnék egy látogatásra, hiszen negyvenöt perc elég a tárlat megtekintésére. Minden lokálpatrióta és filmrajongó elégedett lehet, hiszen végre méltó emlékhelyet kapott a város híres leszármazottja, „Hollywood hercege”, Tony Curtis.
A Tony Curtis Kávézó és Emlékszoba megnyitása, Mátészalka, 2021. június 26.
A borítófotót Szabó Gábor készítette.