Az idei Hazai Attila Irodalmi Díjat – az egymillió forint feletti pénzjutalommal együtt – Zilahi Anna költő kapja. A díjazottat ezúttal a hagyományoktól eltérően nem tavasszal, hanem az őszi Margóhoz kapcsolódva jelentették be.
A díjazott 1990-ben született Pécsett, tanulmányait a Budapesti Corvinus Egyetemen és a Bécsi Iparművészeti Egyetemen végezte. Debütáló verseskötete 2017-ben jelent meg A bálna nem motívum címmel.
2019-ben Móricz Zsigmond Irodalmi Alkotói Ösztöndíjban részesült, 2021-ben elnyerte a Babits Mihály Műfordítói Ösztöndíjat.

Az xtro realm művészcsoport alapító tagja, társszerzője a közösen kiadott extrodæsia szótár, képgyűjtemény és verseskötet hibridjének.
Horváth Gideon és Süveges Rita képzőművészekkel együtt „tudásmegosztó céllal szervez kiállításokat, olvasóköröket és terepgyakorlatokat, melyek központi témájául az antropocén léttapasztalata és a humáncentrizmust kritizáló, azt meghalad(ni kíván)ó filozófiák feldolgozása” – írta róla Novák Zsófia.
A művészcsoport a tavaszi OFF-Biennále Budapesten az ACLIM! Klímaképzeleti Ügynökséggel vett részt. „Az ACLIM! kiállítóterében olyan kutatásalapú művészeti munkák kaptak helyet, amelyeket magukkal a kutatókkal készült interjúk kísérnek. A bemutatott művészeti projektek hálózatosan fognak össze különböző tudományágakat a lokális klímaképzelet feltárása érdekében, amelyre azért van szükség, hogy egyáltalán el tudjuk képzelni, hogyan élhetünk másként, fenntartható módon.”
A díjátadót október 20-án, szerdán 20 órakor a Nyitott Műhelyben rendezik, irodalmi esttel egybekötve.
A Hazai Attila Irodalmi Díjat a Kortárs Írói Alapítvány hozta létre a fiatalon elhunyt író, Hazai Attila emlékére,
hogy évente elismerésben és támogatásban részesítsen egy-egy pályakezdő vagy középgenerációs írót, aki Hazai Attilához hasonlóan szuverén, újító, kísérletező és kockázatvállaló szerző, jelentős művel hívta már fel magára a figyelmet, és akire szintén jellemző a társművészetek iránti nyitottság, fogékonyság. 2021-ben a zsűri tagjai: Gaborják Ádám, Nagy Gabriella, Szüts Miklós és a tavalyi díjazott, Kiss Tibor Noé. A döntésben a kuratórium is közreműködött: az elnök Garaczi László, az alapító Hazai Éva, Berta Ádám, Németh Gábor, Sarankó Márta és Szegő János.
Mindig a nyitott, újító szellemiségű szerzőket díjazzák.
Az alapítvány célja a hagyaték gondozása mellett, hogy – egy magát megnevezni nem kívánó támogató jóvoltából – 1,2 millió forint pénzjutalommal járó elismerésben részesítse a kiválasztott szerzőt. A díjat 2016-ban Bartók Imre, 2017-ben Tóth Kinga, 2018-ban Orcsik Roland, 2019-ben pedig Nemes Z. Márió nyerte el.
Forrás: Litera.hu, borítófotó: Horváth Gideon.