Állásfoglalást adott ki a Magyar Könyvtárosok Egyesülete a tavaly nyáron elfogadott pedofiltörvényről. Röviden: az betarthatatlan, visszaélésekre szolgáltat alapot.
A Hvg.hu kérdését követően készült szakmai állásfoglalás a törvény és a kapcsolódó törvénymódosítások, a kormányrendelet, valamint a társszervezetek által is elfogadott könyvtári etikai kódex alapján készült. Az állásfoglalás nem vitatja el a tavaly júniusban elfogadott törvény alapvető célkitűzésének indokoltságát. Finomításra hív fel ugyanakkor, részben azért, mert a jogszabály a könyvtárak státuszát, szabályozását tisztázatlanul hagyja, másrészt mert elhanyagolja az életkori, pedagógiai szempontokat és szubjektív kategóriákat alkalmaz.
„A jogszabály készítőinek szándékai szerint a törvényi szabályozás alapvetően azzal a céllal készült, hogy a felnövekvő generációk egészséges fejlődését biztosítsa…” – fogalmaz a szöveg. „A törvényi szabályozáson azonban finomítani szükséges, mert
jelen formájában nem lehet alkalmazni, betartani, visszaélésekre, önkényes, indokolatlan döntésekre adhat alkalmat.
Az eddig tudomásunkra jutott könyvtári esetben, amikor a könyvtári gyűjteményben lévő könyvet bejelentés alapján kifogásolta a kormányhivatal, az intézkedő polgármester a kereskedelemre vonatkozó kormányrendelet előírásait idézte a könyvtár vezetőjének, és a Fogyasztóvédelmi Felügyelőség folytatta le a vizsgálatot, jóllehet az a szabályozás ebben az esetben a könyvtárakra nem vonatkozik. Törvénysértést egyébként nem állapítottak meg.”
Majd a törvény betartásának gyakorlati döntései kerülnek szóba: „a törvény elég differenciálatlanul gyermeknek minősíti az összes 18 év alatti fiatalt, és a törvényben felsorolt tartalmakat tilossá, el nem érhetővé kívánja tenni a számukra – ez pedagógiailag is, de a használók számára hozzáférhetővé tett gyűjtemények, gyűjteményrészek kialakítása szempontjából is nehezen megoldható helyzetet eredményez. A kamaszkorba lépő fiatalok, különösen a középiskolások már nem a gyermekkönyvtárba járnak, nem a gyermekgyűjteményeket használják, felnőtteknek szánt tudományos és ismeretterjesztő alkotásokat, irodalmi műveket tartalmaz a tananyaguk: a felnőtt gyűjteményekben pedig még annyira sem lehet elkülöníteni a törvény által nevesített tartalmakat, mint azt esetleg a gyermekkönyvtárban meg lehet szervezni.
Differenciálni kell tehát a rendelkezéseket az életkori sajátosságokat figyelembe véve…”
A szöveg hozzáteszi: „Pedagógiai szempontból tekintve nem a tiltás, hanem a problémák őszinte, sok szempontú megismerése, megbeszélése lenne a megfelelő felkészítés számukra.”
Ugyanakkor nem is egyértelmű, hogy mely könyveket, tartalmakat kellene elkülöníteni: „A törvény több olyan tartalmi megjelölést is tesz, amelynek meghatározását nem lehet egyértelműen megtenni;
szubjektív megítélés kérdése, hogy az erőszak, a szexualitás vagy a homoszexualitás megjelenítése (…) mennyire öncélú.
A törvény akkor is büntetni rendeli a pornográfnak minősített felvételek készítését, ha nincsen valóságos sértettje, csak nem létező személyek valósághű ábrázolásáról van szó.”
Végül az állásfoglalás kitér arra is, hogy a könyvtárak maguk is olyan intézmények, melyek az iskolákkal együttműködésben szexuális felvilágosító, drogprevenciós, tudatos internethasználatra felkészítő foglalkozásokat tartanak. A köznevelési törvény módosítása értelmében ugyanakkor nyár óta nekik is el kell fogadtatniuk ezeket a programokat, hiszen kizárólag oktatási miniszteri engedéllyel folytathatják az edukációt.
A szakmai szervezet teljes állásfoglalása itt olvasható.
Forrás: Hvg.hu, MKE, borítókép: Word Revel