Tar Sándor-napokat szerveznek …az én országomban címmel Debrecenben április 5-14. között, melynek keretében kétnapos konferenciát, fotókiállítást és filmmaratont is rendeznek.
Az ezredforduló magyar prózájának egyik meghatározó alakjára emlékezik áprilisban Debrecen. Ahogy az a szervezők közleményében is olvasható, napjainkra részben eltűntek az író számára témát adó világok, mégis olvasható ma is Tar prózája. Ennek legfőbb oka, hogy bár a szociográfiától indult, novelláiban önálló világot teremtett, melynek megértéséhez nem kell a könyvön kívüli valóságot is ismerni.
A tíz napot felölelő program során avatnak emlékpontot a valahai, orvosi műszereket gyártó Medicor Művek udvarán,
ahol az eredeti szakmája szerint fegyver-, lőszer- és robbanóanyag-technikus 1992-ig állt alkalmazásban. Kiállítást rendeznek a Német Demokratikus Köztársaságban gyűjtött fényképeiből, ahol pedig 1967 és 1970 között, illetve 1975-ben dolgozott. Lesz továbbá filmvetítés, felolvasószínház és konferencia is.
A teljes program:
Április 5., kedd 17.00: Tar Sándor-emlékpontavató
(Helyszín: a volt Medicor Művek udvara, Füredi út 98.)
Más munkássorból származó művészekkel ellentétben soha nem hagyta el azt a környezetet, ahonnan indult, és amiről írt. A Medicorban érezte jól magát, a kedvenc kocsmáiban volt otthon – ahová naponta eljárt, és ahol a hozzá hasonló egyszerű munkásemberekkel töltötte az időt. A rendszerváltoztatás után is marginális helyzetben maradt a személye, pedig műveit a legjobb kiadók, újságok jelentették meg. Magányának és visszahúzódásának titkára, ügynökmúltjára is fény derült. Súlyos betegen halt meg, idegeit felőrölte az életen át őrzött rettentő titok, a lelkiismeret-furdalás, az irodalmi élet, a közélet és a szűkebb környezete felől érkező megvetés.
Az emlékpontot felavatja dr. Puskás István alpolgármester, közreműködik a DESZínház társulata.
Április 6., szerda 17.00: Életképek az NDK-ból – kiállítás Tar Sándor fotóhagyatékából
(Helyszín: Desz24 udvara, Batthyány utca 24.)
„A képek természetesen ócskák. A jókat betettem az albumomba, és onnan nem szedem ki. Amelyeket most küldök, alágyújtásnak is használhatók, de remélem, nemesebb célokat is szolgálhatnak.” (Levél Tar Sándorhoz)
Tar Sándor 1967 és 1970 között a drezdai VEB Trafo- und Röntgenwerk betanított munkása, majd 1975 és 1976 között munkásotthon nevelője volt. A kint dolgozó vendégmunkások fotóiból látható válogatás a Déri Múzeum gyűjteményéből.
A kiállítást megnyitja dr. Lakner Lajos irodalomtörténész, közreműködik a DESZínház társulata.
Április 8-9., péntek-szombat: Tar Sándor filméjszaka
(Helyszín: Apolló Mozi, Miklós utca 1.)
18.30: Mindörökké
magyar filmdráma, 77 perc, 2022, rendező: Pálfi György
A filmvetítést követően beszélgetés Pálfi György rendezővel.
21.15: Délibáb
magyar westernfilm, 90 perc, 2014, rendező: Hajdu Szabolcs
A filmvetítést követően beszélgetés Hajdu Szabolcs rendezővel.
00.01: A te országod
A Forte Társulat színházi előadása felvételről, 110 perc, rendező: Horváth Csaba
02.15: A te országod
magyar rövidfilm, 30 perc, 2009, rendező: Hajdu Szabolcs
03.00: El valahová
A Forte Társulat színházi előadása felvételről, 100 perc, rendező: Horváth Csaba
Április 12., kedd 19.00: Bíbor füst – akkordok szívdobogásra
Felolvasó színházi est Tar Sándor ismeretlen írásaiból
(Helyszín: Déri Múzeum, Déri tér 1.)
Kevesen tudják, hogy Tar Sándor versek írásával kezdte szépírói pályáját. Főleg a szabadversek tűnnek mai is elevennek, melyeken az amerikai irodalom és a híres beatnemzedék egyik legjelentősebb költője, Allen Ginsberg hatása érződik. Bíbor füst – akkordok szívdobogásra című munkája beszédszerű, laza szerkezetű szöveg, amely rockzenét és mámort idéző képeivel egy intenzív szerelmi kapcsolat kifejeződése. Felidéző ereje miatt színpadra kívánkozik.
Előadják: Gelányi Bence és Orosz Csenge színművészek
Április 13–14.: „A hangadó” – Tudományos konferencia Tar Sándor írásművészetéről
(Helyszín: Déri Múzeum, Déri tér 1.)
Életében tizenkét kötete jelent meg, halála óta pedig irodalmi műhelyek foglalkoznak hagyatékának feldolgozásával, melynek jelentős része a Debreceni Irodalom Házában található. A kétnapos konferencián munkásságával foglalkozó irodalom- és eszmetörténészek, Tar Sándor-kutatók beszélnek nem csupán a Tar-életműről, de arról a társadalmi közegről is, amelyben ellentmondásos életműve született.
A konferencia együttműködő partnerei: az Alföld szerkesztősége, a DAB Irodalomtudományi Munkabizottsága, Debrecen Város Önkormányzata, a Debreceni Egyetem Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézete.